bb.jpgFoto: Shutterstock

Popeleční středa je společně s Velkým pátkem hlavním dnem přísného půstu, který trvá 40 dní, vyjma nedělí. Křesťané jsou takto vedeni, aby zůstali nezávislí na pomíjivých skutečnostech a věnovali pozornost trvalým duchovním hodnotám.
 
Postní doba je obdobím přípravy na Velikonoce. Nejde jen o odepření jídla, jak si mnozí myslí, ale odepření čehokoliv, co je v životě postradatelné a zbytečné. Alternativou může být vzdání se věcí, které ulehčují život, nebo na které jsou lidé zvyklí. Může to být počítač, mobilní telefon, sociální sítě nebo třeba jízda autem. Smyslem půstu je duchovní očista.
 
Půst je omezen věkem. Postit by se měli věřící od 14. do 60. roku života. Kvůli zdravotním důvodům je možné se půstu nezúčastnit. Během půstu se omezuje celkový příjem potravin a nejí se maso. Během Popeleční středy je dovoleno se najíst jednou (pokrmu bez masa) do úplného nasycení. Ryby jsou povoleny.
 
Před zahájením půstu je však nutné zvážit zdravotní stav. Ačkoliv může být prospěšný, není půst vhodný pro každého. Například máte-li cukrovku či žaludeční vředy, raději se do půstu nepouštějte. Pozitivní může být půst naopak pro obézní lidi, jelikož se jim v tomto období sníží kalorický příjem. Prospěje také duševní klid, kdy člověk nemusí myslet na to, co bude daný den jíst.
 
Půst končí Květnou nedělí 9. dubna. Poté začíná svatý týden před Velikonocemi.

Čtěte také:

Reklama