V desítkách zemí včetně Česka se 8. duben slaví jako Mezinárodní den Romů. V tento den mají všichni možnost si připomenout historii Romů, jejich zvyky, kulturu a jazyk. Podívejte se na ty, kterým se to daří.

Mezinárodní den Romů je stanoven na pevné datum 8. dubna, což je den, připomínající historicky první světový kongres Mezinárodní romské unie, který se konal poblíž Londýna v roce 1971.
Účastníci kongresu, kterých byly necelé tři desítky, se usnesli na podobě romské vlajky a romské mezinárodní hymny. V té době delegáti sjezdu oficiálně ustanovili první Mezinárodní romskou organizaci IRU (International Romani Union), zpočátku známou pod názvem World Romani Union. A také už tehdy schválili oficiální označení Rom místo Cikán.

Ale ať se nazývají jakkoliv, i mezi touto komunitou se dokázali prosadit ti, kteří chtěli. Možná znáte i nějaké další. Ty můžete přidat do diskuse pod článkem.

Radoslav „Gipsy“ Banga / rapper

Na české hudební scéně působí jako zjevení. Jde o jeden z největších talentů, který dokázal vytvořil unikátní tvůrčí tandem s předním romským houslistou Vojtou Lavičkou a s mimořádně talentovanými mladými spoluhráči, bratry Petrem a Janem Surmajovými.

Gipsy.Cz - Romano Hip Hop

Ondřej Giňa/ moderátor

V září 1998 se zúčastnil konkursu Českého rozhlasu na romského moderátora. Konkurs vyhrál a začal působit jako redaktor zpravodajství rozhlasové stanice ČRo 1 – Radiožurnál. Hned nato přišla nabídka od České televize na práci moderátora v televizním zpravodajství. Stal se tak historicky prvním romským moderátorem zpráv v hlavním vysílacím čase.

gggg

historicky první romský moderátor hlavních zpráv / foto: archiv České televize

Vlasta Horváth / zpěvák

V roce 2005 se stal vítězem druhého ročníku soutěže Česko hledá SuperStar. Působil spolu s bratrem Emilem v kapele Horváth Band, ale po nějaké době si založil vlastní kapelu Frenzy. Od roku 2010 je členem souboru RockOpera a úspěšně pokračuje ve svojí pěvecké dráze. Svůj romský původ nezapírá, ale tvrdí, že s rodiči odjakživa žije mezi bílými a nezná romské zvyky.

Vlasta Horváth /Nejkrásnější hádanka

Jarmila Balážová / novinářka

Pořady pro rozhlas, ale i pro Českou televizi začala připravovat již za studijních let. V České televizi dramaturgovala pořady pro děti a mládež, zejména diskusní pořad Tykadlo. Tamtéž připravovala a moderovala vlastní pořad nazvaný Rozhovory Jarmily Balážové. Je zakladatelkou romského měsíčníku Romano voďi (Romská duše).  Získala několik novinářských ocenění, včetně ceny Karla Havlíčka Borovského za rok 2006. 
„Každý z nás může dnes udělat víc a hlavně, když to neuděláme, budou ještě další tři generace žít v nesnášenlivosti a ve školách nebo v zaměstnání tvrdit, že jsou Italové, Maďaři, nebo že mají arabské předky, budou se za svůj původ stydět a měnit si jména,“ říká Jarmila Balážová.

jarmila

Jarmila Balážová v pořadu ČT Uvolněte se prosím / foto: archiv ČT

anotační foto: Facebook.com

Reklama