O studánky musíme pečovat i dnes. Je jich čím dál tím méně, a proto již v roce 1999  sdružení Mladí ochranáři přírody založili projekt Zachraňme studánky. Cílem projektu je, že si každý člověk najde vlastní studánku, o kterou se bude starat. Poděkují vám za to nejen trampové, ale hlavně lesní zvířata a ptactvo. Vy získáte dobrý pocit, a také neomezenou konzumaci té nejčistší vody.

ctverec.jpgFotografie: Shutterstock

Na webových stránkách www.estudanky.eu se dočteme, jak postupovat v případě, že najdeme nebo se rozhodneme pečovat o volně přístupný zdroj vody, tedy studánku či pramének.

1) Pokuste se zjistit jeho přesné umístění (nejlépe GPS souřadnice - třeba dle internetu) a vyfoťte jej (= zdokumentujte jeho současný stav). Zkontrolujte, zda tento zdroj již není podchycen v Národním registru pramenů a studánek - pokud není, doplňte jej do registru. Již tím pomůžete podchytit mizející významné prvky naší krajiny.


2) Chcete-li přírodě opravdu pomoci, převezměte nad studánkou či praménkem patronát! Pokuste se zjistit, zda tomuto přírodnímu zdroji vody již místní nějak neříkají (pamětníci, hajný, staré mapy,...), jaká je jeho historie,... Nezapomeňte informovat majitele pozemku, na kterém studánka leží. O vaší případné činnosti (pokud přesahuje pouhé vyčištění zdroje) by měl určitě vědět.


3) Kontaktujte koordinátora akce (Mladí ochránci přírody) - všem zájemcům rádi zašlou kromě jiného přihlášku do zapojení do celostátní akce „Zachraňme studánky!“ 


4) Upravte okolí studánky a celkově ji zvelebte. Zde bude třeba velkého úsilí a fantazie. Bylo by možná dobré založit si kroniku studánky a zaznamenávat do ní všechny její proměny (určitě jste si ji nezapomněli vyfotit před a po úpravách). A až se studánka pod vašima rukama znovu narodí, určitě si zaslouží, abyste ji v případě neznámého názvu i pojmenovali.


5) Pečujte o zdroj vody alespoň několik let. Tak se kromě stálé pravidelné péče najde čas i pro pozorování a zkoumání. Můžete zjistit např. z čeho je dno (písek, kameny,...), co žije na dně, jaké rostliny a jací živočichové jsou v okolí studánky, pozorovat stopy zvěře,... Prozkoumejte také vodu (průzračnost, barvu, chuť) a její složení (soupravy pro rozbor vody si lze zapůjčit).

My jsme našli jednu ve Skryjích na Kokořínsku, která už v registru byla. Pokud si chcete udělat hezký výlet, za některou z registrovaných studánek, doporučujeme jí vyhledat v zde.

IMG-6937.jpgVoda ze studánky ve Skryjích chutnala úplně božsky!

Reklama