Dnes je to přesně 46 let, kdy se student historie a politické ekonomie Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach upálil na protest proti politickému režimu. V roce 2013 byl Den Jana Palacha zařazen mezi významné dny České republiky.

Palach se 16. ledna 1969 zapálil, aby probudil lidi z letargie, do níž upadali s nastupující normalizací po vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. O tři dny později svým zraněním podlehl. Pohřbu Jana Palacha se zúčastnily desetitisíce lidí. Jan Palach je in memoriam nositelem Čestné medaile T. G. Masaryka za věrnost jeho odkazu, kterou mu udělilo jako prvnímu in memoriam Masarykovo demokratické hnutí. Řád Tomáše Gariggua Masaryka1. třídy převzal za Jana Palacha od prezidenta Václava Havla jeho bratr Jiří Palach v roce 1991.

Pokud chcete uctít památku Jana Palacha, můžete se například v neděli 18. ledna v 16 hodin přidat k průvodu a přinést plamen svíčky od hrobu Jana Palacha na pražských Olšanech až na Václavské náměstí pod sochu svatého Václava.

U hrobu Jana Palacha bude zapálena svíce a na trase přes Vinohradskou třídu až po Václavské náměstí se mohou přidávat lidé, kteří si od této svíce nechají připálit svoji svíčku. Když budete chtít, stačí se kdekoliv na trase postavit se svíčkou a počkat, až k vám dojde osoba nesoucí zapálenou svíčku od Palachova hrobu.

yasfsf

Zdroj foto: Facebook

Reklama