shutterstock-1874437618.jpg

Foto: Shutterstock

Proč je právě dnešek považován za nejdepresivnější v roce? Jde o pondělí, a to je obecně nejméně oblíbený den týdne. Podle statistik je v pondělí dokonce spácháno i nejvíce sebevražd. V polovině ledna se navíc v životě mnoha lidí nahromadí faktory, které mohou vyvolat pocity smutku a špatné nálady. Například návrat do pracovní reality po vánočním volnu. Náladě neprospívá ani chladné a pochmurné lednové počasí, kdy trávíme více času v uzavřených prostorách, a také minimum slunečního svitu, s jehož nedostatkem se hůře vyrovnává až 60 % populace. Pojem Blue Monday byl původně popsán v roce 2005 britským psychologem Cliffem Arnallem. Jak se však ukázalo, nejednalo se o žádnou vědeckou studii, ale o marketingový tah. Vše totiž vzniklo na základě požadavku cestovní kanceláře. Ta totiž chtěla zvýšit svůj lednový prodej přímořských dovolených. A tak vymyslel pseudovědeckou rovnici, pomoci níž označil leden za nejdepresivnější období roku. I když šlo tedy původně jen o reklamu a Arnall posléze čelil velké kritice z řad odborníků, pojem Blue Monday se uchytil a existuje dodnes.

Co k lednovým depresím přispívá?

Náročné období začátku roku se nevyhýbá pracovnímu ani soukromému životu. V práci chceme dohnat všechny úkoly, na které během svátků nebyl čas, doma na povrch vyplouvají problémy, které jsme se snažili kvůli Vánocům skrývat. Po přelomu roku si nás však najdou mnohdy ještě s větší intenzitou a podrážděnost vedoucí k hádkám rodinnou pohodu nabourává. Není náhoda, že právníci a vztahoví odborníci nazývají leden měsícem rozvodů. Spadnout do „blbé nálady“ v tak těžkém období je potom snadné, dostat se z něj už méně.  Je ale důležité včas rozpoznat, zda za vaším stavem stojí přechodný smutek, nebo zda se jedná o trvalejší vážnější stav, například depresi. V takovém případě totiž potřebuje člověk rychlou odbornou pomoc, protože neléčená deprese je potenciálně smrtelnou nemocí.


Nepodceňujte psychické zdraví

Věnujte proto psychickému zdraví dostatečnou pozornost. Deprese, ale i úzkostná porucha nebo vyhoření, jsou psychické diagnózy, jejichž výskyt v dnešní době roste. „V posledních letech se v České republice zvyšují počty diagnostikovaných depresí. Nejvíce se to týká žen a mladých lidí ve věku od 20 do 40 let. Určitě velký nárůst přineslo období covidové pandemie. Národní ústav duševního zdraví v roce 2017 udával, že v Česku trpí depresí zhruba 4 % obyvatel. V roce 2020 už to bylo 12 %,“ uvádí Karolína Štípská, koordinátorka vzdělávání z platformy Nepanikař. Stoupajících čísel si všimly i pojistné společnosti a reagují na ně. „Podpořili jsme on-line kurz pro rodinné příslušníky postižených osob, jenž byl připraven slovenskou Ligou za duševné zdravie. Kurz pomůže okolí nemocného poznat, jak ho podpořit a jak s ním komunikovat. Je to vlastně jakási analogie první pomoci při fyzických zraněních,“ vysvětluje Ganna Pidgorna, členka představenstva finanční skupiny UNIQA v ČR a SR odpovědná za lidské zdroje.

shutterstock-2198746929.jpg

Foto: Shutterstock

Jak poznat depresi?

Deprese nemusí mít vždy jasný spouštěč. Podle oficiálních manuálů se dá deprese diagnostikovat již po dvou týdnech soustavně pokleslé nálady. Většina lidí vyhledává pomoc ale mnohem později, než by to potřebovala.

Typickými znaky nastupující deprese jsou tyto projevy:

  • pocity smutku, úzkosti, beznaděje a pocit prázdnoty
  • ztráta zájmu o aktivity, které nás naplňovaly, bavily
  • problémy se spánkem: buď příliš mnoho nebo příliš málo
  • problémy s koncentrací nebo pamětí
  • nízké sebevědomí a negativní myšlenky o sobě samém
  • únava a ztráta energie
  • změny chuti k jídlu nebo přejídání

Pokud na sobě takové změny pozorujete, ale nejste si svou diagnózou jistí, obraťte se na odborníky. První pomoc můžete hledat i u své pojišťovny. Některé svým klientům přináší benefity v podobě videokonzultace s psychologem, psychiatrem, vztahovým anebo životním koučem, s jejichž pomocí jejich klienti získají možnou diagnózu a doporučení dalšího postupu.

Zdroj: Tiskové materiály. Uniqua.cz, Novinky.cz, Wikipedie, Karolína Štípská, Nepanikařit, czso.cz, theguardian.com