Moje neteř se narodila 28. února 1992. Jeden jediný den ji dělil od toho, že by slavila narozeniny jednou za čtyři roky. Pamatuji si, že sestra tehdy dělala všechno pro to, aby přišla na svět dřív.

Dělala „všechno“ je bráno samozřejmě s rezervou. Kdyby se holčička narodila o den později, neudělala by nic. Chtěla rodit přirozenou cestou, nevyvolávat porod o den dřív.

Tak jsem si jen tak zavzpomínala. Kdo ví, jak jsou na tom dnešní rodičky. Tedy ty, co mají termín právě dnes, plus, mínus dva dny. Zeptala jsem se porodníka a gynekologa MUDr. Jiřího Diepolda z porodnice na Bulovce.

Pane doktore, setkáváte se s případy, že některé maminky, které mají termín porodu právě dnes, 29. února, tak chtějí porod vyvolat o den dřív?
Maminky mají zcela jiné starosti než řešit, jestli je 28. nebo 29. únor. Nesetkal jsem se ještě s případem, že by toto datum řešily a chtěly vyvolat porod dřív.

A kdyby se přece jen taková maminka našla, vyhověl byste jí? Ať už vyvoláním porodu, nebo třeba císařským řezem?
K císařskému řezu nebo vyvolání porodu by musel být jedině medicínský důvod. Například když maminka dlouho přenáší, dojde ke krvácení, anebo jiným komplikacím. Ale rozhodně ne proto, že by si řekla, dnes je špatné datum, dnes rodit nechci. To by to vypadalo.

Rodil jste miminka 29. února?
Určitě ano, takto s odstupem času vám to přesně neřeknu. Ale co vím, tak rodiče těchto dětí slaví narozeniny většinou 1. března.

A na zítřek jsou nahlášeny rodičky?
Každý den jsou rodičky. Ale počet po mně nechtějte. Některé leží v nemocnici, některé přijedou na poslední chvíli. Důležité je, aby se děti narodily a byly zdravé.

A v tom s panem doktorem naprosto souhlasím. Nezáleží na datu narození, jestli slavíme narozeniny rok co rok, nebo jednou za čtyři roky, důležité je, že jsme zdraví. Jako moje neteř, která slavila narozeniny včera, a slavila by je tak, i kdyby si tehdy před dvaceti lety „nepospíšila“.

foto

foto ilustrační

Reklama