Pokud milujete boty, neměli byste si nechat ujít jejich výstavu ve městě obuvi zaslíbeném. Právě ve Zlíně, který je neodmyslitelně spjat se zdejším rodákem, úspěšným podnikatelem a tvůrcem světového obuvnického impéria Tomášem Baťou, se můžete pokochat expozicí „Princip Baťa – Dnes fantazie, zítra skutečnost“. K vidění tu jsou boty z celého světa a nejen ty!

budova14

Expozice se nachází ve třetím patře Baťova institutu, v takzvané 14. budově, areálu někdejší firmy Svit. Jestliže jsem si myslela, že mi na její prohlídku postačí tři hodiny, pěkně jsem se spletla. Vydržela bych tu klidně půl dne. Je totiž na co se dívat. Nejdříve ze všeho ale vedly mé kroky k několika vitrínám se stovkami bot z celého světa. Toto je jen zlomek z exponátů, které tu jsou k vidění.

boty1

Lidová obuv z Čech, Moravy a Slovenska z tehdy běžně dostupných surovin, jako je vlna nebo kůže.

boty02

Jednoduché kožené opánky z hrubě činěné vepřovice nebo hověziny zvané krpce, které po staletí nosili obyvatelé horských a podhorských oblastí Moravy a Slovenska.

boty4

Tradiční vzory obuvi z oblasti Orientu, Persie a Indického subkontinentu jsou reprezentovány trepkami a pantoflíčky z konce 19. a první poloviny 20. století. Typickým prvkem je ostrá špička zakončená „ocáskem“ a bohaté zdobení výšivkou z kovových nití, flitrů, korálků nebo perliček.

boty6

Dámské pantoflíčky s podešví z lakovaného dřeva zdobeného rostlinnými nebo zvířecími motivy pocházejí z Vietnamu kolem roku 1960. Zdobení přírodním lakem je přitom velmi složitý proces, který trvá 75 – 115 dnů. Tuto techniku používali umělečtí řemeslníci ve Vietnamu již od 4. století.

boty7

Výstřední renesanční dámská obuv zvaná chopines (vysoká bílá bota) se rozšířila do celé Evropy z Benátek na přelomu 15. a 16. století. Prostřednictvím těchto vysokých koturnů působily dámy majestátně, avšak musely být při chůzi podpírány svými služebnými. V této extrémní podobě se obuv nosila především v Benátkách a stala se také nezbytnou součástí vybavení prostitutek.

boty8

Ve třicátých letech minulého století byly mezi zámožnými ženami velmi oblíbené luxusní střevíce a lodičky z reptilií (kůží hadů a ještěrů), které skvěle doplňovaly kabelky ze stejných materiálů. Výrobou této exkluzivní obuvi se zabývala celá řada malých obuvnických firem, například Viktorin Brno, Král Brno, Krása Praha nebo Vávra Praha. Zájmu zákaznic využívala i firma Baťa. Ve třicátých letech minulého století zahájila výrobu obuvi z luxusních kůží a jejich imitací.

boty9

K vidění jsou tu i extrémně velké boty. Třeba obří farmářky pro slavného amerického basketbalistu Shaquilla O'Neala vyrobené firmou Konty Zlín. Nebo obuv z modelářské dílny Svit Gottwaldov (Zlín) pro nejvyššího moravského občana ve 20. století - pana Josefa Musila z Brněnska. Měřil 217 cm, vážil 133 kg a délka jeho podešve byla úctyhodných 410 mm. Je tu i sportovní obuv ukrajinského basketbalisty Alexandra Sizonenka, který měřil 239 cm. Lodička pro neznámou ženu, údajně lázeňskou masérku z Karlových Varů, byla kolem roku 1964 vyrobena v modelárně firmy Svit Gottwaldov (Zlín). Opakem je svatební polobotka pana Karla Popelky (Jak příhodné jméno, že?) z Otrokovic u Zlína, který byl vysoký pouhých 137 cm. Tu pro něj na míru vyrobili také v modelárně firmy Svit počátkem 70. let minulého století.

Historie značky Baťa? Opravdová dílna či prodejna, ale i krátké filmy

Kromě bot z celého světa a přehlídky obuvi značky Baťa napříč její historií tu můžete nahlédnout i do Baťovi ševcovské dílny, výroby nebo prodejny z dob dávno minulých. Samostatný celek pak tvoří témata věnovaná osobnostem a historii této firmy. Ostatní témata jsou pojata jako obrazový a textový materiál a soustředěna do takzvané „klidové zóny“. Prostě jen vstoupíte do menší místnosti s projektorem, kde máte na výběr z celé řady krátkých filmů připravených pro firmu Baťa. Je kouzelné sledovat reklamy i to, jak probíhala výroba v minulém století. Nebo jak majitelé „vychovávali“ své prodejce k úctě a péči o zákazníky.

dilna

vystava

Český film i cestování

Pokud máte obavy, že se bude váš partner nebo děti nudit, nemusíte. Další dvě části expozice jsou věnovány tématům, která zaujmou i je. Ať už je to prostor vyhrazený zlínskému filmovému studiu, jeho historii, produkci a osobnostem s ním spojených, nebo fenoménu cestování. Rozsáhlá expozice představuje výpravy cestovatelů Hanzelky, Zikmunda, Ingriše a Škuliny. K vidění tu je celá řada jejich „suvenýrů“ dovezených z exotických krajů i stříbrná tatra z roku 1939, větroň a motorový letoun.

tatrovka

cestovani

Zdroj foto: autorka článku

Expozice „Princip Baťa – Dnes fantazie, zítra skutečnost“ je svým rozsahem i propracovaností ojedinělou nejen v České republice, ale také v celé Evropě. A rozhodně stojí za vidění!

Více informací i otevírací dobu naleznete na stránkách Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Čtěte také:

Reklama