saint-laurent-do-textu.jpg
Foto: Profimedia

Celým jménem se jmenoval Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent. Na svět přišel 1. srpna 1936 a to do rodiny ředitele bankovní společnosti. Již velmi brzy si začal uvědomovat svou homosexualitu, a proto k němu život v období dětství nebyl dvakrát přívětivý. Několikrát promluvil o tom, že byl ve škole terčem šikany spolužáků kvůli svému křehkému a zženštilému chování.

Již jako sedmnáctiletý měl velký zájem o svět módy, a proto odešel do její světové Mekky – do Paříže. Prakticky ten samý rok se stal spolupracovníkem Christiana Diora. Jednalo se o velmi vzácné spojení dvou zásadních jmen světové módy. V roce 1957 odjel Christian Dior na dovolenou, ze které mu bohužel již nebylo souzeno se vrátit. A tak se jen 14 dní po jeho smrti stal právě Yves Saint Laurent ředitelem Diorova domu. Bylo mu tehdy pouhých 21 let a stal se bezkonkurenčně nejmladším umělcem ve světě vysoké módy.

Osud tomu tak chtěl, že byl krátce po nástupu do své funkce povolán armádou, aby splnil svou občanskou povinnost. Ve vojenské službě ovšem vydržel jen dvacet dní. Poté byl hospitalizovaný v psychiatrické léčebně.

Po svém návratu mu ovšem již nic nebránilo vytvářet svou vlastní kolekci. Ta úplně první s názvem Ligne Trapéze byla mimořádně úspěšná a módnímu domu Dior zvedla prodeje o celých 35 %. Na opačném konci spektra úspěchu se však nacházela poslední kolekce před odchodem z módního domu Dior. Skládala se z takzvané módy ulice a obsahovala černé roláky, křiváky a boty připomínající galoše. Mnoho příznivců Dioru to velmi pobouřilo.

S budováním vlastní značky nezahálel. V roce 1961 spatřila světlo světa první kolekce pod značkou YSL a bouřlivé uznání veřejnosti na sebe nenechalo dlouho čekat. Na vzory šatů bral často inspiraci u úspěšných malířů, především Andyho Warhola nebo Pieta Mondriana. Proslul také unisexovým oblečením. Asi nejznámější je kolekce Le Smoking, ve které navrhnul dámské kostýmy s kalhotami a rovněž také dámskou verzi smokingu.

Yves Saint Laurent je jednoznačným příkladem toho, že ani sláva a peníze vám štěstí nepřinesou. Celý život byl plachým samotářem, trpěl depresemi a stranil se většiny lidí. Byl grandiózním umělcem, který navždy udal jeden ze směrů vysoké módy, avšak podléhal drogám a alkoholu. Zemřel ve věku 71 let na rakovinu.

Zdroj: Wikipedie, ČT24 Dokument: Yves Saint Laurent: Style is Eterna

Reklama