milos-kopecky-do-textu.jpg
Foto: Profimedia

Miloš Kopecký se narodil 22. srpna 1922 v Praze kožešníkovi Vladimíru Kopeckému a jeho krásné ženě Martě, jež se dokázala prosadit jako modelka. Manželství jeho rodičů však dlouho šťastné nezůstalo. Svůj velký podíl na tom měl i fakt, že maminka Miloše Kopeckého byla Židovka a aby otec uchránil svou živnost, nechal se s ní rozvést. Byla deportována do koncentračního tábora, kde také zemřela. S tím sE Kopecký nikdy nevyrovnal a nechal se později ve své knize s názvem JÁ slyšet, že svým jednáním vynesl otec nad matkou rozsudek smrti. On sám se v roce 1944 ocitl jako poloviční Žid v nacistickém pracovním táboře v Bystřici na Benešovsku.

Ani coby student Miloš Kopecký své štěstí nenašel. Školu prý z duše nenáviděl a gymnázium musel opustit hned v prvním ročníku. Nakonec však gymnázium přeci jen dostudoval. Po válce se ale poprvé setkal se svou životní láskou – s divadlem. V divadle Větrník zastával funkci obsluhy opony a následně konečně přičichnul k herectví. I v malých rolích však dokázal již od počátku kariéry zazářit natolik, že se v roce 1947 objevil poprvé ve filmu – a sice ve snímku Jan Roháč z Dubé. Jeho role studenta mu vynesla pozornost divadelních režisérů a o jeho dalším osudu bylo rázem rozhodnuto. Z Divadla satiry, kde poznal svou první ženu Stellu Zázvorkou, putoval přímo na prkna Národního divadla.

Ačkoliv musel v soukromí bojovat s bipolární afektivní poruchou a těžkými depresemi, dokázal ztvárnit celou řadu nezapomenutelných rolí jako například rádce v Pyšné princezně, Barona Prášila či prostořekého doktora Štrosmajera z Nemocnice na kraji města. Zemřel 16. února 1996 na následky zhoubného nádoru žaludku po krátkém pobytu v psychiatrické léčebně.

Zajímavosti ze života Miloše Kopeckého

  • Za svůj život ztvárnil něco kolem 800 filmových a divadelních rolí.
  • Už v roce 1954 byl vyloučen z KSČ pro neplnění stranických povinností. O období ve straně se později vyjádřil velmi jadrně: „Dal jsem se k nim, protože jsem slyšel, že tam jsou největší kurv*.“
  • Mezi jeho největší záliby patřily šachy a také psaní dopisů.
  • Byl celkem čtyřikrát ženatý, ovšem nikdy se netajil i svými četnými mimomanželskými styky a milenkami.
  • S první ženou Stellou Zázvorkovou měl dceru Janu, která si v pouhých patnácti letech vzala život.
  • Byl pověstný pro svou lakomou povahu a mezi kolegy se proslýchalo, že právě proto dokázal legendárním způsobem uchopit svou nejznámější divadelní roli – Harpagona v Moliérově Lakomci.

Zdroj: Československá filmová databáze, Wikipedie, Web Osobnosti, server i-divadlo.cz, Rozhlas plus

Reklama