Děda Mráz, Santa Claus, sv. Mikuláš... Už dnes děti zažijí „malé Vánoce“. 

Na Jitku, v předvečer svátku svatého Mikuláše (přítel dětí, patron zajatců, ochránce dobré svatby, biskup a mučedník), který připadá na 6. prosince, chodí po městě tento světec v doprovodu čerta a anděla.

Navštěvuje děti a rozdává jim dárky.

Majestátný Mikuláš nadělí dárky – čokoládu, oříšky a ovoce – až poté, co mu děti slíbí, že i v příštím roce budou hodné, anebo že se polepší. Zlobivým „hříšníkům“ nadělí dle zásluh i uhlí a brambory.


Ke spojení postavy sv. Mikuláše (St. Nicolaus, Santa Claus) s vánoční nadílkou, tak jak je tomu v Anglii, USA, Švédsku i jinde, ve střední Evropě nedošlo.

Mikulášská tradice vychází z legendy o svatém Mikuláši – biskupovi, který žil ve 4. století v Malé Asii a proslul svým zbožným životem a dobročinností.

 

Mladý Mikuláš se stal kolem roku 300 biskupem v Myře v tehdejší Lykii. Brzy potom zde začalo pronásledování křesťanů za Galeria Valeria Maximina.

I Mikuláš se dostal kolem r. 310 do zajetí a byl v žaláři těžce trýzněn. Ještě poznamenán utrpěným mučením vystoupil roku 325 na slavném koncilu Nicejském.

Více se o Mikulášově životě a působení neví, je známo už jen přibližné datum biskupova úmrtí. Bylo určeno na 6. prosince, někdy mezi lety 345 a 351.

 

Mikulášův kult se šířil asi po dvě staletí po smrti uctívaného, přesáhl na řeckou církev a přešel i na slovanské země.

K největšímu uctívání svatého Mikuláše došlo od 8. století v Rusku, kdy se dokonce stal od té doby ruským patronem.


Postupně – váhavě – se pak šířil mikulášský kult také v Evropě, například se v 10. století rozšířil v Německu, Francii a Anglii.


Mikulášská nadílka se dodržuje i ve všech slovanských zemích. Zvyk velmi zlidověl a k postavě svatého Mikuláše, oděného do dlouhého pláště a s berlou v ruce, se přidal ještě čert a anděl, jako představitelé protikladu dobra a zla.

 

Krásného Mikuláše redakci popřála i čtenářka jazuzinka. My děkujeme a pro inspiraci přikládáme i její originální fotografii.

 

 

Slaví vaše děti Mikuláše? Jakou nadílku obvykle dostávají? Pošlete nám fotky svých „ratolestí“ z mikulášské oslavy. Ty nejhezčí zveřejníme.
Reklama