Bolavé nohy, obzvlášť v noci. Mravenčení v prstech. Bolestivé otoky kloubů.

Už jste si přepsala v kolonce věk „...cet“ na „...át“ a klimakterium či menopauza už pro vás není cizím pojmem?

Potom pozor: Strašidlo dna (pakostnice, podágra) už krouží kolem vás!

Dna = mužská nemoc

Dna trápí asi jedno procento mužů nad 40 let, ale vyskytuje se i u žen, hlavně po přechodu. Lidé trpící touto chorobou dlouho nic netuší, cítí se celkem dobře. Záchvat dny může vypuknout zcela náhle, s krutou bolestí v kloubu, která vyžaduje okamžitou účinnou pomoc.

Dna je metabolickým onemocněním provázeným vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. Tělo se sice této látky zbavuje vylučováním moči, ale u některých lidí se kyseliny tvoří příliš mnoho.

Organismus se jí nedokáže dost rychle zbavit a její hladina v krvi stoupá. Nadbytek kyseliny močové krystalizuje v ostré krystalky, které se usazují v těsném okolí kloubů a i v jiných tkáních a vyvolávají zánět s mučivou bolestí.

Dna a její příznaky

Nejčastěji se dostaví náhlá prudká bolest v kloubu, obvykle u palce nohy, patního kloubu nebo prvního nártního kloubu, postiženy bývají také zápěstí, koleno, loket, prsty i další klouby. Místo je silně zarudlé.

Někdy se vyvinou ledvinové kameny, které mohou způsobit horečku, bolesti v zádech, zvracení a vzedmutí břicha.

Příčiny

Není přesně jasné, co vyvolává záchvat, ale některé faktory riziko vzniku dny zvětšují. Asi čtvrtina lidí trpících dnou má pozitivní rodinnou anamnézu (nemoc je dědičná) a tři čtvrtiny z nich mají navíc vysoké hodnoty triglyceridů – tukových částic, které se do lidského těla dostávají potravou.

Zvláště postižitelní bývají muži mezi 20–40 lety, kteří náhle výrazně přibudou na váze. Nadměrný příjem alkoholu, vysoký krevní tlak, ledvinové choroby, práce s olovem, nezdravá výživa, některé léky (například antibiotika či diuretika) a chemoterapie mohou rovněž sehrát důležitou roli.

U někoho může vzplanutí záchvatu vyvolat jídlo s vysokým obsahem purinů (ančovičky, játra).

Plíživý nepřítel

Kyselina močová se může v těle hromadit řadu let, aniž by navenek působila nějaké potíže. Akutní záchvat se většinou objeví náhle a nejlepší je léčit jej klasickými léky. Pomoci si můžeme i sami. Hlavní doplněk, který se jeví jako prospěšný při akutním záchvatu, je bromelin (enzym obsažený v čerstvém ananasu).

Spolehlivě záchvatům dny brání i další potravinové doplňky užívané současně. Všechny navíc lze užívat dlouhodobě: omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku nebo lněného oleje snižují hladinu zánětlivých leukotrienů (hormonální látky uvolňované například bílými krvinkami při zánětech a alergických reakcích), které souvisejí s poškozením tkání při dně, antioxidanty jako vitamin C a vitamin E pomáhají zmírňovat zánět.

Pokud pacient užívá vitamin C v narůstajících dávkách, dochází k značnému uvolňování kyseliny močové z tkání a k jejímu vylučování do moči. Pokud se počáteční dávky přeženou, mohou náhle uvolnit takové množství této kyseliny, že se z ní vytvoří ledvinové kameny.

Flavonoid kvercetin (antioxidační látka rostlinného původu) snižuje hladinu kyseliny močové a lépe se vstřebává, užívá-li se zároveň s bromelinem.

Léčiví pomocníci

Starým lidovým prostředkem proti dně jsou třešně. Výtažek z třešní bývá k dostání v obchodech se zdravou výživou. Dobře působí i třešňová a borůvková šťáva.

Podobný účinek mají výtažky z jahod a celerových semínek. Listy kopřivy jsou účinné užívané vnitřně i zevně. Tobolky nebo čaj zbavují nadbytku kyseliny močové a obklady z kopřivového čaje mohou utišit bolest zanícených kloubů.

Dále tělu v boji s dnou prospívá pít nejméně litr a půl vody denně, aby se zředila moč a snížila se hladina kyseliny močové. Rozhodně se nedoporučuje alkohol, který naopak může vyvolat záchvat.

Je nutné snížit nadváhu! Obezita totiž při záchvatech dny hraje velkou roli. V jídelníčku vynechejte tuky, rafinovaný cukr, nadbytek bílkovin, a jste-li citliví na puriny, vynechejte potraviny, které je obsahují (vnitřnosti, ančovičky, luštěniny, ovesná mouka, špenát, chřest, květák a houby).

Odborná pomoc

Máte-li příznaky akutního záchvatu dny, navštivte lékaře. Předepíše vám léky ke zmírnění počátečních bolestí a nejspíš i dietu! Pozor na ledvinové kameny!

Reklama