Nejrůznější stresory, jako je například vysoké pracovní zatížení, osobní konflikty a podobně, ovlivňují imunitní systém prostřednictvím endokrinního systému, jehož součástí je i štítná žláza. Při stimulaci osy hypothalamus-hypofýza-nadledviny a vegetativního systému prostřednictvím stresu se v těle zvyšuje produkce glukokortikoidů. Následkem toho je člověk méně odolný vůči virům, bakteriím a dalším nepříznivým vlivům.
5c62d03d4d1f4obrazek.pngExistuje úzká souvislost mezi stresem a funkcí štítné žlázy. Reakce, jimiž se člověk přizpůsobuje krátkodobému stresu, mohou mít různou podobu, záleží na tom, co zrovna „řeší“. Může dojít jak k aktivaci, tak k potlačení produkce hormonů štítné žlázy, což má za následek i změny v imunitním systému.

V souvislosti s dlouhodobým stresem představují autoimunitní onemocnění štítné žlázy jedny z nejčastějších autoimunitních chorob, což jsou nemoci, při nichž tělo bojuje samo proti sobě. Postihují přibližně 5 % populace, převážně ženy. Právě proto se předpokládá, že ženské pohlavní hormony hrají roli při jejich vzniku. Mohou se projevit poruchami funkcí štítné žlázy v obou směrech: jak hypotyreózou (sníženou funkcí štítné žlázy) při Hašimotově thyreoiditidě, tak hypertyreózou (zvýšenou funkcí štítné žlázy) při Gravesově nemoci.

5c62d019c0e7aobrazek.pngJako u většiny autoimunitních onemocnění mají autoimunitní choroby štítné žlázy mnoho příčin. Dlouhodobý stres hraje důležitou roli tím, že ovlivňuje neuroendokrinní regulace včetně osy hypothalamus-hypofýza-nadledviny, narušuje různé složky imunitního systému a u některých lidí může přispět ke vzniku chorob štítné žlázy.

Chronický stres však není jediným faktorem, považuje se spíše za spouštěč těchto onemocnění. Je známo, že například v průběhu dlouhodobých stresových situací postihujících celé skupiny obyvatel, jako jsou například války, stoupá mezi lidmi výskyt Gravesovy nemoci.

Na závěr lze říci, že když člověk prožívá dlouhodobý stres, hraje v jeho zdravotním stavu důležitou roli skutečnost, jak vzájemně spolupracují jeho štítná žláza a imunitní systém. Jejich dobré spolupráci lze významně napomoci užíváním vitaminu C zpracovaného lipozomální technologií, která zaručuje, že se téměř dokonale vstřebá do těla. Přípravek LIPO-C-ASKOR je na trhu dostupný v tekuté formě i v podobě tobolek. Více se o něm dozvíte na jeho vlastních internetových stránkách a také na eshopu www.jakdelezit.cz.
5c62d00d0da2cobrazek.png
 

Reklama