Staré pořekadlo o dlouhých vlasech a krátkém rozumu asi znáte. Jak a kdy přesně vzniklo, se už zřejmě nedozvíme. Jedni tvrdí, že ještě za časů panování kněžny Libuše, když se vladykové odmítli podřizovat rozhodnutí ženy, jiní tvrdí, že vzniklo až na počátku šedesátých let, v době vzniku hippies a bylo zaměřeno máničky. Je ovšem také možné, že ho vymyslel nějaký šovinista, který měl spadeno na ženy jako takové.

Položila jsem anketní otázku deseti mužům, kteří doufám na ženy spadeno nemají, nicméně jejich názor na toto pořekadlo mě rozhodně zajímal. Oslovila jsem muže mediálně známých tváří i muže tváří „neznámých“.

ss

Anketní otázka:

Jaký máte názor na pořekadlo: Dlouhé vlasy, krátký rozum – vztahující se k ženám. Myslíte, že se zakládá na pravdě?

ddJan Antonín Duchoslav (herec)

Tak já mám tohle pořekadlo spojeno spíš s muži, a to ještě za bývalého režimu, když komouši nesnesli kolem sebe kluky s dlouhýma vlasama a dávali jim najevo, jací jsou to debilové, i když to nebyla pravda. A myslím, že u žen to už vůbec není pravda. Ženy s dlouhými vlasy jsou krásné.

 

ooOndřej Havelka (hudebník)

Ano, to pořekadlo znám, ale coby člověk odkojený šedesátými léty s ním zásadně nesouhlasím. A co se týče žen, znám celou řadu dlouhovlásek, které jsou chytré a vzdělané.

vvVojta Dyk (herec a zpěvák)

Přiznám se, že to slyším poprvé, ale jestli to tedy někdy vzniklo, tak to je blbost, se kterou vůbec nesouhlasím. Asi to vymysleli zamindrákování chlapi, kterým dala dlouhovlasá žena košem. A vůbec, všechno, co je dlouhé, je krásné. Podívejte se na mě. (smích)

 

 

lmLuděk Munzar (herec)

Je to staré české pořekadlo, se kterým ale nesouhlasím. Mně se líbí ženy s dlouhými i s krátkými vlasy, hlavně že jim to sluší.

suchyJiří Suchý (hudebník a skladatel)

Je to nesmysl. Dnes nosí dlouhé vlasy spousta mužů a oproti tomu je spousta žen ostříháno na ježka. Vlasy v tomto případě nehrají ve spojitosti s rozumem žádnou roli.

 

 

ddpan Dan (produkční ČT)

Vůbec tomu pořekadlu nepřikládám žádnou důležitost. Znám hodně dlouhovlasých žen a všechny jsou rozumné. To pořekadlo je hodně staré, ale v minulém režimu bylo zneužito a často používáno hlavně proti tzv. odpůrcům režimu, tedy vlasatým máničkám.

 

 

 

mmpan Mirek (pracovník Českého rozhlasu)

Já jsem toto pořekadlo nikdy neuznával, protože sám jsem polovinu svého života nosil vlasy do půl zad. Je to hrozné a nepravdivé pořekadlo, jak vůči ženám, tak vůči mužům. Toto pořekadlo dělalo radost hlavně závistivým poloplešatcům a blbům za minulého režimu.

 

 

 

rrpan Robin (barman)

To pořekadlo znám, ale nechápu, co by měly mít vlasy společného s rozumem. Navíc já sám mám dlouhovlasou holku, která je krásná i chytrá. (smích)

 

 

 

 

lubpan Lubor (podnikatel)

Moje babička to pořekadlo často říkávala. Nepřímo tak dokonce donutila moji sestru si v dospělosti ostříhat vlasy nakrátko. Ale rozum jí stejně zůstal stejný. (smích) Pokud má žena vlasy krásné, je naopak chytrá už tím, že si je nechá dlouhé. Poněvadž mužům se u žen dlouhé vlasy líbí.

 

 

 

ttpan Jaroslav (důchodce)

Co se žen týká, tak to rozhodně neplatí. To pořekadlo bylo vymyšleno na muže, vždycky se to říkalo o máničkách. Myslím, že je to čistě mužské pořekadlo.

 

 

 

Závěr ankety

Co muž, to jiný názor. Dokonce i takový, že se vlastně jedná o mužské pořekadlo. Takže milé dámy, pokud máte dlouhé vlasy – nestříhat. Rozum nám zůstane i tak stejný. (stejně chytrý). :)

Čtěte také:

Reklama