shutterstock-1440911255.jpgFoto: Shuttestock

Zenová zahrádka

Zenové zahrady jsou malé krajiny z písku, kamínků, mechu, které buddhističtí mniši vytvářeli třeba v bývalém hlavním městě Japonska Kjótu. V Evropě je leckdy vidíme ve stylizovaných zahradách, ale především jako miniatury na pracovních stolech. Slouží totiž k meditaci a uklidnění. I když jde v případě zenové zahrádky o pár gramů jemného písku, dřevěné hrabičky a pár kamínků, obchodníci je prodávají od 500 Kč až do 2 tisíc korun. Přitom je výroba této dekorace tak jednoduchá.

Dekorativní fontána

Dekorativní fontánky nejsou jen japonskou záležitostí, ale v japonském stylu si je můžete vyrobit. Symbol vody je navíc pro zen buddhismus velmi důležitý. Při výrobě je potřeba myslet na to, že budete muset pořídit co nejtišší čerpadlo, které můžete sehnat třeba v obchodě s akvaristikou. Musí být co nejtišší, abychom slyšely především tok vody, který uklidňuje.

Kokedama

Jednou z variant, jak do svých interiéru přenést trochu japonského ducha, je pořídit si bonsaj. Jenže o tu se musíte naučit pečovat a věřte, že nejde o nic jednoduchého. Začátečníkům lze doporučit kokedamy. Jde o japonský způsob pěstování rostlin a v překladu znamená mechová koule. Pokojová rostlina je zabalená v kulaté mechové kapse, která je naplněná hlínou. Zavěšují se do vzduchu nebo se mohou jen tak položit na talířek.

Stínidla Shoji

Stínidla Shoji jsou tradiční japonské lampy z ručně vyrobeného papíru washi z lýka moruše v kombinaci s bukovým dřevem. Příjemné tlumené světlo, které od nich jde je velmi uklidňující. Výroba je sice složitá, na ty klasické musíte umět pracovat se dřevem. Ale díky tomuto návodu si uděláte stínidlo za pomoci tavné pistole. Zkuste místo infantilního papíru použít průsvitný rýžový papír.

Čtěte také:

Reklama