IMG-1001.jpg
Foto: redakce

Na výrobu budete potřebovat:

  • vysokou sklenici minimálně o průměru 15 cm (seženete ji třeba v Ikea 3ks různých velikostí za 249 Kč nebo v Pepcu za 119 Kč)
  • dřevěné uhlí
  • mech a jiné vlhkomilné rostliny
  • nejlépe dešťovou vodu
  • hlínu z lesa
  • potravinářskou folii

5eb2e28b5cfd0IMG-1003.jpgZačněte tím, že sklenici několikrát vypláchněte horkou vodou, aby byla dokonale čistá. Některé bakterie by mohly totiž zabít mikroflóru, která vám v paludáriu vznikne. Potom udělejte vrstvy z dřevěného uhlí a hlíny zhruba do půlky sklenice. Uhlí bude ve sklenici udržovat vlhkost a pomůže předcházet případné plísni. Dešťovou vodou prolijte připravenou půdu tak, aby byla zcela nasáklá, zároveň však nesmí plavat.

Na takto připravený záhonek zasaďte různé druhy mechu, kapradí, asparágus, dařit se ve vlhku bude třeba i některým druhům masožravek. Pokud chcete, přidejte různé kamínky, vytvořte třeba malou skalku. Rostliny také pořádně zalijte. Nakonec nahoru připevněte potravinářskou folii, kterou na pár místech propíchněte, aby mohl dovnitř kyslík.

Mini ekosystém

V domácím mini lese vám vznikne ekosystém, ve kterém bude voda cirkulovat stejně jako v přírodě. Nebojte se v lese nabrat hlínu i s drobnými broučky, které pomohou hlínu vyživovat. Sklenici položte na prosvětlené místo, nejlépe třeba k oknu a pozorujte, jak mech bude růst do výšky. Něco takového v přírodě ani neuvidíte, a to kvůli suchu. Počítejte také s tím, že první pokus nemusí vyjít, ale rozhodně se nevzdávejte. My máme doma jedno plaudárium už přes půl roku.

IMG-1006.jpgFoto: redakce

Čtěte také:

Reklama