Dvojice žen bude mít své vlastní děti. Pár homosexuálů společně zplodí biologického potomka. Anebo se děti budou rodit jen tak bez rodičů...

Že je to nesmysl? Omyl. Jde o celkem reálnou „hudbu budoucnosti“.

 

Dokážete si představit, kam až dospěje zatím ještě relativně mladá technika oplození ve zkumavce za několik desítek let?

Je možné, že současné „mladší ročníky“ už za pár let na vlastní kůži okusí to, co nám dnes připadá jako „šarlatánství“ a experimenty proti přírodě.

 

Odpověď na tuto otázku se totiž pokusili rozkrýt přední světoví odborníci na stránkách prestižního vědeckého týdeníku Nature.

 

Většinou se vzácně shodli a nejvíce si v budoucnu slibují od umělých pohlavních buněk. Předpokládají, že by v dohledné době lékaři dokázali komukoliv vypěstovat jeho vlastní spermie nebo vajíčka. Dokonce by vůbec nezáleželo na tom, jakého je „klient“ pohlaví.

 

Ženám by mohli vypěstovat spermie, mužům zas vajíčka.  Dítě by pak po oplození ve zkumavce mohly počít dvojice žen nebo mužů.

 

Cestu k „výrobě“ umělých pohlavních buněk vytýčil svými nedávnými objevy japonský biolog Shinya Yamanaka. Provedl celkem čtyři cílené zásahy do dědičné informace zcela obyčejných buněk lidské pokožky a proměnil je v nové buňky, pro které se ujal odborný termín „indukované pluripotentní kmenové buňky“.

Ty v mnoha ohledech připomínají buňky raného zárodku a ve vhodných laboratorních podmínkách z nich lze vypěstovat kterýkoliv z 230 typů buněk dospělého lidského těla. Výjimkou nejsou ani pohlavní buňky.

Naděje na zplození vlastního biologického potomka tak svitla i lidem, kteří v důsledku nemoci nebo vývojové poruchy žádné pohlavní buňky neprodukují a současné metody oplození ve zkumavce jim nedokáží pomoci.

Proto se ihned někteří z odborníků oslovených týdeníkem Nature nadchli vizí umělé dělohy a placenty.

 

„Není to tak nereálné,“ říká zkušený porodník a gynekolog, šéflékař Sanatoria Prontal Tonko Mardešič. „Dnes dokážou lékaři zachránit i novorozence, který přišel na svět ve 22. týdnu těhotenství, a tuto hranice se snaží dále posunout.“

 

Na druhé straně se embryologové pokoušejí kultivovat zárodky po oplození do stále pokročilejších vývojových stádií. Oba výzkumné směry se ve finále mohou „potkat“. „Výsledkem by pak mohl být propracovaný (tzv. kultivační) systém, který zajistí kompletní vývoj zárodku. Od oplození vajíčka spermií, až po samotné narození dítěte,“ vysvětluje Mardešič.

 

Jednoduše řečeno – ač sám neplodný, naplánujete si mimino s vlastnostmi, kterými oplývala hrstka světových géniů či krásných Adonisů, podsoupíte nepatrný záklok, a pak si už jen přijdete pro hotový „výrobek".

 

Někteří vědci se domnívají, že díky možnosti vytvořit „umělou“ dělohu a následně i placentu, by se také zásadně vyřešily problémy interrupcí. V budoucnu by mohly být přijaty zákony, které by požadovaly pro nedonošené plody z uměle přerušených těhotenství dozrání“ v umělé děloze. To by však představovalo mnohá úskalí.

 

..............................

Například jen v USA se ročně přeruší asi milion těhotenství. Pokud by lékaři všechny tyto zárodky umístili v umělých dělohách s tím, že tyto děti budou po narození adoptovány náhradními rodinami, muselo by (jen v USA) být každoročně umístěno k novým rodičům víc než milion dětí.

 

Je jasné, že to je zcela nereálné!

 

Zdroj: Nature, Science

Reklama