V přírodě dokáže běžně kojit svá mláďata například netopýr Dayak v jihovýchodní Asii. Produkce mléka ze žláz se však objevuje i u mužů. Jde o vědecky prozkoumaný stav, který ale nesouvisí s porodem. Jak je ale možné, že některým mužům teče z prsou mléko?
5f8832ec421f4obrazek.png
Foto: Shutterstock

Mužská laktace byla předmětem zájmu už v dávných dobách. Zabýval se jí například Alexander von Humboldt, který ve své publikaci na toto téma popisuje občana vesnice Arneas, který údajně živil svého syna tři měsíce, když byla jeho žena nemocná. K tématu se vyjádřil i Charles Darwin, jenž anomálii popisoval v knize Sestup člověka a výběr ve vztahu k sexu z roku 1871. Vědec se dokonce přikláněl k názoru, že dříve kojili svá mláďata běžně obě pohlaví, ale později se vyvinulo to mužské, kterému žláza zakrněla.

Mohlo by vás zajímat: Věřte nevěřte: Ženy více než mužské tělo vzruší souložící opice aneb jak jsme na tom se sexualitou

To, že existují muži, jejichž tělo dokáže spustit laktaci, je tedy vědecky potvrzeno. Jen ale někteří z nich měli opravdu dostatek mléka na to, aby toho byli schopni. V současné době známe velmi málo případů, a zatím není jednoznačně potvrzeno, jaké evoluční faktory ovlivňují vývoj této anomálie. Šance na to, že za vás váš partner odkojí, je tedy mizivá.

Může za to vyhladovění nebo nádor

I když není potvrzeno, jak je vlastně možné, proč některým mužům teče z evolučního hlediska z bradavek mléko, z toho lékařského mají lékaři jasnější představu: k produkci je nutný hormon prolaktin. U všech případů mužské laktace nedochází za normálních podmínek. Byla zpozorována například během toho, když se muži zotavovali z vyhladovění. Žlázy, které produkují hormony, se zotavují dříve než játra, která hormony absorbují, což vede k vysokým hladinám prolaktinu. Studie publikovaná v časopise journal Tredns in Ecology and Evolution opravdu dokazuje, že se mužům, kteří přežili za druhé světové války v zajateckých táborech, po dodání dostatečné výživy, opravdu spustilo z bradavek mléko. Další studie z roku 2010 publikovaná v časopise Canadian Medical Association Journal dokumentovala laktaci u muže s nádorem hypofýzy (podvěsek mozkový).

V knize z roku 1978 The Tender Gift: Breastfeeding lékařská antropologička Dana Raphael tvrdila, že muži mohou vyvolat laktaci jednoduše stimulací bradavek. Souhlasil i významný endokrinolog Robert Greenblatt z University of Georgia. A tak se mnoho lidí pokoušelo zvyšovat uměle pomocí léků prolaktin a stimulovat bradavky. Bezvýsledně.

V roce 2002 francouzská televize ukázala reportáž o 38letém muži na Srí Lance, který kojil své dvě dcery poté, co jeho manželka zemřela při porodu.

Mohlo by vás zajímat: A pak, že víte o sexu vše aneb 15 zajímavostí o milostném aktu

I v literatuře existuje nespočet popisů, kdy muži začali zázračně kojit, od Talmud až po Tolstého. V Anně Karenině je krátká anekdota, kde muž kojí na lodi Angličana. I když se zdá, že jde o věc bizarní a do jisté míry opravdu ano, evoluce je zkrátka taková, jaká je. My ženy se musíme například smířit s tím, že do určitého stádia vývoje plodu jsou chlapci a děvčata k nerozeznání, a tak si ženy ponechávají zbytky chámovodu a mezi ženskými hormony objevíme i mužský testosteron. Což nám přijde možná bizarnější než to, že muži mají zakrnělé prsní žlázy a v ojedinělých případech jim může téct mléko. Vychází z toho však dvě věci. Za prvé, muži a ženy jsou propojeni. Žádné, že se z muže vyvinula žena, a podobně. Za druhé, pokud budete chtít, aby váš manžel odkojil dítě, budete ho muset nechat pořádně vyhladovět…

Reklama