Město Jeseník ukryté mezi hřebeny Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor v nejsevernějším výběžku Olomouckého kraje jistě bude atraktivním cílem návštěvníků i v roce s magickou třináctkou. Na své si v jeho okolí přijdou milovníci přírody, turistiky i sportovní nadšenci, a všichni si jistě po svých horských dobrodružstvích dopřejí trošku oddechu a regenerace jak v Priessnitzových léčebných lázních, tak městě samotném. Hlavní turistickou sezónu lázeňského města mezi horami je však třeba náležitě slavnostně otevřít. Přijměte tedy pozvání na slavnostní zahájení lázeňské sezóny v Jeseníku a do míst, která určila směr moderní hydroterapii.

jes

Původně byly jarní měsíce, nejen v lázeňských místech, zasvěceny čištění studánek, které jsou základem Priessnitzovy vodoléčby. Tradice očisty se během času symbolicky přenesla k oslavám zahájení lázeňské sezóny. Slavnosti zahájení lázeňské sezóny 2013 v Jeseníku propuknou 17. května a uzavřou se v neděli 19. května 2013. A věřte, že se máte na co těšit. Zábavného programu se můžete účastnit jak přímo u jesenické radnice, tak v areálu lázní.

vystoupeni

Na Masarykově náměstí proběhne šňůra tanečních vystoupení, koncertů, ale i divadelní představení pod širým nebem. Na pódiu se objeví vizovičtí Flereti, stálice, které nemusíme ani představovat.

flereti

Anebo také The Apples!

the apples

Dívčí rocková kapela s obrovským záběrem, v jejímž repertoáru můžete najít písně z 60. let, rockové pecky a samozřejmě vlastní tvorbu. „Znát je můžete z pořadu ČESKOSLOVENSKO MÁ TALENT 2012 nebo jako „předskokanky“ loňských koncertů Chrise Normana,“ doplňuje představení kapely Jiří Juráš z Městských kulturních zařízení Jeseník. Nebude chybět ani ohňová show, kterou na jesenické náměstí přivezou mágové z polské Nisy.

Také v letošním roce program ozvláštní soubory z partnerských měst. Své umění nově předvede i taneční soubor z maďarského Kapuváru.

Tradičnímu slavnostnímu aktu bude přítomen zakladatel lázní a přírodní léčitel světového formátu Vincenz Priessnitz s chotí, pozvání možná přijme také zakladatel lázní v Dolní Lipové Jan Schroth. „Návštěvníci by si neměli nechat ujít projížďky koňským spřežením nebo v loňském roce nejen dětmi tolik oblíbený vláček pendlující mezi lázněmi a jesenickým náměstím,“ doplňuje k programu Tomáš Rak, obchodní ředitel Priessnitzových léčebných lázní.

V areálu lázní se můžete těšit samozřejmě na tradiční a velkolepou pochodovou show, koncerty, vernisáž fotografií „Mystéria jesenické krajiny“ nebo podvečer s Vincenzem Priesssnitzem a hostem Janou Šulcovou. Sobotní májové odpoledne na lázeňském hřišti bude patřit především dětem. Součástí programu bude „Den dřeva a pramenů“ pořádaný ve spolupráci s Hnutím Brontosaurus Jeseníky. Malí i velcí se tak budou moci zúčastnit ekovýchovně sportovní hry v okolí Studničního vrchu nad areálem lázní. Mimo jiné zde své umění a práci se dřevem přestaví akademická sochařka Tereza Holá nebo studenti Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Samozřejmě nebude chybět tradiční žehnání pramenům.

Reklama