koleno-2.jpg

„Mám od puberty problém s koleny, hlavně když dlouho sedím. Začnou mě tak hrozně bolet, že musím nohy za každou cenu natáhnout a procvičit je. Proto si třeba v kině zásadně vybírám místo do uličky, kde k tomu mám prostor,“ svěřuje se pětadvacetiletá servírka Dana, kterou potíže s koleny dovedly do ordinace lékaře teprve nedávno. To když se rozhodla začít více sportovat. „Třeba takové dřepy jsou pro mě nemyslitelné, to vím už dávno. Kolena při nich bolí a praská v nich. Ale začalo mě bavit běhání, při kterém mě však bolavá kolena taky omezují,“ stěžuje si mladá žena, která si v ordinaci ortopéda vyslechla diagnózu syndrom dívčího kolene. Nebo také syndrom běžeckého kolene. Odborně pak chondropatie.

Nejčastěji trpí ženy

Pacienty trápí kromě boleti pod čéškou nebo po jejích stranách i otoky kolenního kloubu.  Potíže způsobuje narušená chrupavka čéšky (pately), která se dostává do nesprávného kontaktu s kolenním kloubem. To může mít spoustu příčin. Od ochablých stehenních svalů (kvadricepsů), přes nadměrnou a často jednostrannou zátěž při sportu, až po úraz. Proč je ale k tomuto onemocnění někdo náchylnější, to jisté není. Ví se jen to, že nejčastěji postihuje ženy (60:40), a to ve věku od 15 do 30 let.

koleno1.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Léčba se nemusí podařit

Poradit si s bolestivým dívčím kolenem není vždy snadné. Někdy se to dokonce vůbec nemusí podařit. Obecně platí to, co i u léčby jiných nemocí - začít včas. Lékaři pacientům ordinují speciální posilování stehenních svalů a naopak omezení činností, při kterých jsou kolena namáhána. Může pomoci také magnetoterapie či elektroléčba, tejpování, vyzkoušet můžete i preparáty určené k regeneraci chrupavek. Až v krajních případech volí operaci, která však nemusí přinést kýžený výsledek.

Prevence existuje

Pokud se chcete onemocnění vyvarovat, posilujte a protahujte stehenní svaly, kolena před pohybem rozcvičte a nadměrně je nezatěžujte. V případě, že běháte či jinak sportujete, je důležité dělat to správně. Jinak si můžete více uškodit, než zlepšit zdraví a fyzičku.

Čtěte také:

Reklama