Divadlo v Dlouhé hraje T. Pratchetta, to je známá věc. Na premiéru Soudných sester, která byla v roce 2001, přijel dokonce sám autor, který po představení prohlásil, že viděl již na čtyřicet divadelních adaptací podle svých knih, ale ta v Dlouhé byla nejlepší.

Přitom do divadla se knihy o Zeměploše dostaly jen náhodou – přes syna režisérky Hany Burešové, který byl velkým fanouškem a chtěl Zeměplochu vidět na prknech. A pak už to šlo ráz na ráz. Herci začali studovat Zeměplochu a velká část z nich si ji zamilovala (až na představitele Smrtě, ten ji znal už předtím).

lak 7. - všechno

V době loňské premiéry Maškarády měly Soudné sestry (první inscenace) za sebou přes 100 repríz a neustále vyprodáno. Na novou inscenaci se přijel z Británie podívat pro změnu Colin Smythe – osobní přítel a agent Terryho Pratchetta. Ten inscenaci také bezvýhradně schválil a gratuloval hercům ke skvělým výkonům.

Fanoušci Zeměplochy byli nadšeni, hra je po technické stránce ještě vydařenější než inscenace první, hlavní postavy příběhu však zůstávají, a tak se s nimi jako se starými známými mohou diváci vydat řešit tajemství fantóma opery.

Přijetí české kritiky bylo přitom vlažné a zcela viditelně nezasvěcené, komentáře k představení byly často úplně mimo. O kvalitě představení však rozhodli hlavně diváci, kteří plní hlediště při Maškarádě zcela spolehlivě. Další úspěch je právě získání ceny komedie roku.

V Pardubicích se udílí šest cen a Maškaráda získala čtyři, a to za nejlepší inscenaci podle odborné poroty, podle diváků, za „komedii roku 2006“ a navíc ještě cenu za nejlepší ženskou roli. Tu dostala nová posila divadelního souboru Divadla v Dlouhé Helena Dvořáková za roli Anežky Nulíčkové. Helena Dvořáková je nová hvězda souboru, která je dokonce nominována na cenu Thálie za svůj výkon v brněnské inscenaci Lady Macbeth.

V každém případě má Maškaráda Divadla v Dlouhé glejt na to, že je skutečně dobrá. Pokud jste ji neviděli, zajděte, třeba vám ukáže, že Terry Pratchett je to pravé čtení pro vás – vždyť hlavními hrdinkami jsou hodné čarodějky, které si vždy ví rady. Po svém, ale ví.

Pokud vás zajímá, co přesně se v Maškarádě děje, klikněte SEM.

Reklama