Už půl století existuje jednoho z nejslavnějších pražských divadel – Divadlo Na zábradlí. První premiéru odehrálo 9. prosince, roku 1958, a byla jí inscenace muzikálu Kdyby tisíc klarinetů.

Zakladateli Divadla Na zábradlí byli Helena Philippová, Ivan Vyskočil, Jiří Suchý a Vladimír Vodička. V březnu 1959 se k souboru připojil mim Ladislav Fialka. Činohra a pantomima tu vedle sebe existovaly až do jeho smrti v roce 1991.

S příchodem režiséra Jana Grossmana, scénografa Libora Fáry a kulisáka, později dramaturga a dramatika Václava Havla na počátku 60. let začala tato scéna rozvíjet českou podobu absurdního divadla. Získala za ně uznání doma i v zahraničí, přestože v roce 1968 museli Grossman a Havel odejít.

 

V 70. a 80. letech se divadlo stalo útočištěm některých filmových režisérů české nové vlny, jimž normalizační praktiky znemožnily natáčet.

Po listopadu 1989 se vrátil Grossman jako režisér a pozdější ředitel. Po jeho smrti v roce 1993 bylo jmenováno nové vedení – ředitelka Doubravka Svobodová a umělecký šéf Petr Lébl, jeden z nejtalentovanějších režisérů svébytné imaginace, který provokoval svými interpretačními objevy.

Po jeho dobrovolném odchodu ze života se ve vedení střídali dramatik a režisér Jan Antonín Pitínský, herec a režisér Jiří Ornest, dramaturgyně Ivana Slámová a dramatik a režisér Jiří Pokorný.

 

V 50. sezóně za 50,-

Od ledna budou mít diváci Divadla Na zábradlí možnost zakoupit každý měsíc vstupenky na vybraná představení pouze za 50,- Kč.

 

Divadlo plánuje několik zajímavých aktivit pro média i širokou veřejnost. Jednou z nich je i Den otevřených dveří, který proběhne 7. prosince. Kromě zvláštních slev, dárkových předmětů a poukázek nabídne návštěvníkům možnost, prohlédnout si Divadlo Na zábradlí a nahlédnout tak pod pokličku vzniku inscenace a provozu divadla. Den otevřených dveří se koná tuto neděli od 10 do 17 hodin.

 

Premiéry ve výročním roce

18. prosince bude v DNZ uvedena česká premiéra inscenace hry My hrdinové, jejímž autorem je Jean-Luc Lagarce. V režii Juraje Nvoty se v ní objeví Jiří Ornest, Natália Drabiščáková, Gabriela Pyšná, Ladislav Hampl, Zdena Hadrbolcová, Vladimír Marek, Igor Chmela, Josef Polášek, Marie Spurná a Miloslav Mejzlík.

 

Následovat budou čtyři české premiéry, které Divadlo Na zábradlí uvede v první polovině roku 2009. Diváci se tak mohou mimo jiné těšit na další inscenaci Jana Nebeského, současnou americkou komedii, scénické čtení a nově i  představení v angličtině.

 

Vůdčí duch – Doubravka Svobodová
Od roku 1993 je ředitelkou Divadla Na zábradlí Doubravka Svobodová, která vedle náročné manažerské práce aktivně zasahuje i do dramaturgické sféry. Pro spolupráci dokázala získat Ladislava Smoljaka či Davida Radoka. Jako herečka účinkovala v řadě inscenací Divadla Na zábradlí, v současné době hraje Notáriusku v Gazdině robě. Vystupuje rovněž ve studiu Láďa. Je autorkou několika pohádek pro divadlo Minor, na pražské DAMU učí divadelní produkci.
Reklama