Městská divadla pražská zahájila zkoušení prvních premiér nové sezony 2016/17. V Divadle Rokoko připravuje režisér Petr Svojtka moderní grotesku Urse Widmera Top Dogs o rekvalifikaci manažerů propuštěných z vysokých funkcí. Na jevišti uvidíte mj. Henrietu Hornáčkovou, Jiřího Hánu či Danu Batulkovou. Premiéra se odehraje 5. listopadu. V Divadle ABC se chystá inscenace August August, august o zápasu krásného snu s neúprosnou realitou. Hru na první čtené zkoušce osobně přečetl sám autor Pavel Kohout a povyprávěl o okolnostech vzniku hry a jejích dalších osudech. V hlavní roli klauna Augusta Augusta se představí Zbigniew Kalina a premiéra je naplánována na 12. listopadu.

abc

„Začínáme v Divadle Rokoko současnou švýcarskou hrou Top Dogs. Po Kanclu to bude naše další „ekonomická groteska“. Je to hra postavená na paradoxu – Top Dogs, tedy vrcholní manažeři, ti, jejichž náplní práce bylo někoho stále vyhazovat, jsou nyní sami vyhozeni. Ocitají se v jakémsi tréninkovém, do jisté míry psychoterapeutickém zařízení, kde se mají dát dohromady, vyškolit se v nových manažerských dovednostech a – čekat na nové uplatnění. Jsme svědky tragikomického vhledu do tohoto světa, do jejich bizarních, často traumatických osudů, které se skrývají za usměvavou fazónou zdánlivě bezproblémových suverénů. Autor Urs Widmer vybízí inscenátory, aby hru adaptovali na své prostředí a na svou dobu. Čili to budou čeští Top Dogs 2016,“ popisuje režisér Petr Svojtka.

Moderní švýcarská groteska byla původně napsána pouze pro potřeby curyšského Neumarkt Theater, záhy však byla inscenována i v dalších divadlech po celé Evropě. V Divadle Rokoko bude mít premiéru 5. listopadu a v inscenaci se představí Henrieta Hornáčková, Dana Batulková, Lenka Zbranková, Zdeněk Vencl, Jiří Hána, Lukáš Jurek, Radim Kalvoda, Michael Vykus a Zdeněk Dolanský.

Druhou premiérou sezony bude v Divadle ABC 12. listopadu hra August August, august, jež se odehrává v cirkusové manéži a vyniká nádherným jazykem, básnivostí a nespoutanou kreativitou. Hru na první zkoušce přečetl sám autor Pavel Kohout a vyprávěl nejen o jejím vzniku: „Hra měla premiéru v květnu 1967 na Vinohradech. Rok poté přišly armády Varšavského paktu, v srpnu. A slovo srpen se skoro v každém velkém jazyce včetně slovenštiny překládá jako august. Vznikl jakýsi dojem, že to je hra o sovětské okupaci. Já jsem ten dojem nevyvracel, protože celá hra je v podstatě o tom, jak umřel sen a jak fantazie byla zahubena mocí. Legenda tak žila dál a myslím, že se zasloužila o to, že August se do dneška dočkal více než 120 uvedení na mnoha světadílech a že teprve v posledních letech se zase hraje ta nevinná, nevinně působící, filozofická verze o věčném zápolení fantazie a moci.“

zkouška

Klauna Augusta Augusta, který má velký sen drezírovat bílé lipicány, si zahraje Zbigniew Kalina. Na půdoryse až pohádkovém se rozehrává jeho zápas s ředitelem, který, jako každé personifikované zlo, tomuto snu staví do cesty nesplnitelné úkoly. Před našima očima se manéž stává metaforou světa a August představitelem všeho tvůrčího, křehkého, krásně naivního, všech snů, tříštících se o realitu počtářů, politikářů a přízemních pletichářů.

V dalších rolích uvidíte mj. Jiřího Schwarze, Vasila Fridricha, Danielu Choděrovou, Stanislavu Jachnickou, Veroniku Svojtkovou, Milana Kačmarčíka, Jana Hofmana ad.

top dogs

Urs Widmer, Top Dogs

Režie: Petr Svojtka

Dramaturg: Jiří Janků

Překlad: Eva Hádková

Úprava: Jiří Janků, Petr Svojtka

Scéna: Marie Rašková

Kostýmy: Kateřina Hájková

Hudba: Petr Wajsar

Pohybová spolupráce: Martin Pacek

Hrají: Henrieta Hornáčková, Dana Batulková, Lenka Zbranková, Zdeněk Vencl, Jiří Hána, Lukáš Jurek, Radim Kalvoda, Michael Vykus a Zdeněk Dolanský.

Premiéra 5. 11. 2016 v Divadle Rokoko. 

august

Pavel Kohout, August August, august

Režie: Ondřej Zajíc

Dramaturg: Věra Mašková

Scéna: Jaroslav Milfajt

Kostýmy: Dana Hávová

Pohybová spolupráce: Jana Hanušová a Martin Pacek

Hrají: Zbigniew Kalina, Jiří Schwarz, Vasil Fridrich, Daniela Choděrová, Stanislava Jachnická, Veronika Svojtková, Milan Kačmarčík, Jan Hofman, Tomáš Novotný, Aleš Bílík, Nina Horáková, Petra Tenorová, Kašpar Klepal, Michaela Hradecká, Adam Rai, Anežka Hessová, Sabina Hálová / Daniela Hálová.

Premiéra 12. 11. 2016 v Divadle ABC.

Reklama