62fe266511f20obrazek.jpg
Ať už se vaše dítě rozhodne pro jakoukoli kariéru, peníze do začátku se mu budou hodit.

Polštář, banka a něco dalšího: Není spořit jako investovat

83 % britských rodičů střádá svým dětem na budoucnost tzv. pod polštář – tedy hotovost. Jestli jste rozumější než průměrný britský rodič (varování: hrnečky, slamníky nebo tajná skrýš pod uvolněným prknem v podlaze nejsou rozumnější), možná jste zvolili spořicí účet a jako lítá matka jste si v téhle zpropadené době vybojovala i úrok okolo 5 %.

Cokoli jste ale vyběhala a vymámila z kravatou ovázaného pána na přepážce spořitelny nebo banky, bledne tváří v tvář 17% inflaci. Jestli vám rodiče vyprávěli o mouce za korunu a mlíku za dvě padesát, vězte, že až vaše dítě zamíří na vysokou, bude mu stejně neuvěřitelná připadat mouka za dvacku a mlíko za 25.

6305ee7901475obrazek.jpg

I když věříme a doufáme, že tahle 17% inflace nebude provázet vaše mrně až do dospělosti (čas zaklepat na dřevo), i docela rozumná 3% inflace dokáže za pár let odvést na vašich úsporách dost ošklivou práci.

  • Z 10 000 Kč, které dnes odložíte stranou, užije váš Bertík (nebo jak) za osmnáct let necelých 5 800 Kč.
  • Z 10 000 Kč na spořicím účtu, na kterém vám nikdo dlouho ty tři procenta nenechá, to může být o pár stovek víc.

Bertík není spokojen!

6305ee07f0bf1obrazek.jpg

Dítě si nevybere, ale sama na to být nemusíte

Pro překonání inflace potřebujete investovat – tedy vložit svoje peníze do podniků, nemovitostí a movitostí, které mají šanci růst. Na rozdíl od spoření z investic nemáte výnos garantovaný – větší riziko je ale vyvážené většími možnostmi výnosu.

Hodnota investic v čase obvykle kolísá. To znamená, že z vašich 10 000 Kč může Bertíkovi zítra zbývat o stovku méně, a za týden bude mít o dvě stovky více. V dlouhodobém horizontu ale dobře promyšlená portfolia rostou, a to více než inflace.

6305ee1aa4962obrazek.jpg

Některé investiční produkty si můžete koupit fyzicky – například investiční byt nebo cihličku investičního zlata. Ve svém portfoliu byste ale měla mít širší škálu produktů. Jak tedy nakoupit třeba otevřené podílové fondy, akcie nebo komodity na burze?

K obchodování na burze potřebujete zprostředkovatele: makléře neboli brokera. V dnešní době se přitom můžete spolehnout na on-line brokery nebo investiční společnosti a finanční zprostředkovatele.

On-line broker se vám bude hodit, pokud víte přesně, co chcete, jaký typ produktu se pro vás hodí vzhledem k riziku, které jste ochotná nést, jak správně poskládat portfolio a jak se chovat, pokud trh nejde směrem, kterým jste si představovala.

Finanční zprostředkovatel vám oproti tomu může předložit produkty jednotlivých investičních společností, projít s vámi váš investiční profil, doporučit, co se pro vás hodí, pomoci s administrativou a být vám oporou v dalších letech.

V obou případech zaplatíte určitý vstupní poplatek, který se obvykle počítá ze vstupní částky a většinou se pohybuje v rozmezí 1–3 %.

Ze složeného úroku poskládáte milion (a víc)

Je jenom jedna správná doba na investování: brzo. Zatímco trh budou vždy provázet nějaké obavy, výkyvy a nejistoty, z principu složeného úroku vyplývá, že čím dříve s investováním začnete, tím víc můžete čekat.

A co to ten složený úrok je? Znamená, že nedostáváte výnosy jen z investované částky, ale i z dosavadních výnosů. Pokud jste tedy vložily 10 000 Kč a za rok vydělali 1 000 Kč, máte investováno 11 000 Kč a další výnosy tedy mohou být o to vyšší.

 

6305ee329d1b2obrazek.jpg

A právě proto se nemusíte bát ani investování malých částek. Pokud investujete 500 Kč měsíčně a děláte to pravidelně po dlouhou dobu, může mít Bertík na své osmnáctiny na účtě přes 240 000 Kč (při ročním zhodnocení 8 %).

6305ee5d50a53obrazek.jpg

Jestli pořád nevíte, jakou cestou se vydat, můžete využít bezplatnou službu finančních zprostředkovatelů FinGO.

6305ed6b1ee26obrazek.jpg