fr2.jpg
Foto: Shutterstock

„Jedenáctiletý syn je jedináček, takže mu už dlouho chyběl parťák na hraní. Další dítě mít nemůžu, a tak přišlo do úvahy vzít si do pěstounské péče chlapečka z dětského domova. Jenže to jsme nakonec z různých důvodů zavrhli. Asi na to prostě nejsme. Kolegyně v práci mě ale navedla na možnost brát si k sobě opuštěné dítě na víkendy a na dovolené. Na takzvanou hostitelskou péči. A tak máme už třetím rokem Ondru, třináctiletého kluka, kterého jeho rodiče odložili do dětského domova, když mu byly tři roky. Se synem si skvěle rozumí, je to jako by za ním jezdil na návštěvu kamarád,“
svěřuje se dvaačtyřicetiletá recepční Zuzana. Zároveň ale přiznává, že ne vždy bylo vše snadné. Stálo ji dost práce získat si Ondrovu pošramocenou důvěru k dospělým.

Co je hostitelská péče?

Jde o dlouhodobé a opakující se kontakty dítěte žijícího v dětském domově s rodinou či jednotlivci, kteří nejsou biologickými příbuznými dítěte. Legislativa bohužel zatím pojem hostitelská péče nezná, takže tuto problematiku řeší jen §30 zákona Sociálně-právní ochrany dětí (SPOD) jako pobyt mimo zařízení u osob jiných než u rodičů. Maximální délka trvání jedné návštěvy je 30 dní.

Proč do toho jít?

Důvod je prostý – zahřeje to u srdce a obohatí nejen vás, ale také dotyčné dítě. Dáte mu možnost poznat, jak to skutečně běžně chodí ve fungující rodině. Kromě toho získá možnost navázat s někým citový vztah, začít znovu důvěřovat dospělým, zažít úspěch a rozšířit své společenské zázemí. Navíc se má o koho opřít i v dospělosti.

Jaké dítě můžete získat?

Hostitelská péče je určená dětem, které mají objektivně nižší šance na pěstounskou péči. To jsou hlavně ty starší 10 let, z velké sourozenecké skupiny, z minoritního etnika a podobně.
fr1.jpg
Foto: Shutterstock

Jak na to?

Pokud jste si svým rozhodnutím jistá a souhlasí s ním i celá rodina, můžete se pustit do realizace. Není to zrovna běh na krátkou trať.

  • Vaše první kroky by měly vést na sociální odbor na městském úřadě nebo magistrátu, kam spadáte. Konkrétně na oddělení náhradní rodinné výchovy. Tam sdělíte svůj záměr a požádáte o schválení k hostitelské péči. K tomu je třeba odevzdat výpis z rejstříku trestu, absolvovat pohovor, návštěvu úředníka u vás doma a dost možná i jednorázové psychologické vyšetření. „Mohou toho však chtít více i méně, záleží na jejich zvyklostech,“ upozorňuje organizace Děti patří domů. Než se dočkáte případného schválení, počkáte si zhruba tři měsíce.
  • Poté se můžete vydat do nejbližšího dětského domova, kde si sjednáte schůzku s ředitelem nebo tamním sociálním pracovníkem. „Další možností je zúčastnit se akcí dětského domova, které jsou otevřené pro veřejnost. Anebo začít v dětském domově jako dobrovolníci nebo doučovatelé, a teprve až se s dítětem seznámíte, udělat další krok,“ radí organizace Děti patří domů.

Ale pozor, ne vždy je to tak snadné. „Vzhledem k tomu, že podmínky k hostitelské péči jsou tak nejednotné a hostitelská péče není častá, můžete počítat s velmi různorodými reakcemi kompetentních osob. Nejen na úrovni různých krajů, ale také jednotlivých OSPODů (orgánů sociálně právní ochrany dítěte) nebo dětských domovů,“ potvrzuje organizace Děti patří domů.

Než vezmete dítě poprvé na návštěvu

Na takový krok je potřeba být pořádně připravena a vybavena vědomostmi. To se týká nejen vás, ale také vybraného dítěte a dětského domova. K tomu slouží specializované webináře, jednodenní semináře i přípravy pro hostitelskou péči. Prostudovat byste si měla předem i speciální metodickou příručku o přípravě k hostitelství, která je plná důležitých informací. Kromě jiného vás připraví i na možná úskalí hostitelské péče, která je potřeba také znát.

Čtěte také:

Reklama