Zdravotní sestra se angažuje v nevládní organizaci Marie Stopes v Zambii. Věnuje se vzdělávání a chce mladým lidem vysvětlit, z jakých důvodů by měli založení rodiny plánovat.

„Jsem přesvědčená, že kdyby se ženy dozvěděly více informací o antikoncepci a měly by k ní snadnější přístup, pomohlo by jim to splnit si své sny. Pořádáme koncerty, v rámci kterých ženy edukujeme, máme například různá místa, kde si dívky mohou nalakovat nehty a přitom se něco nového dozvědí. Potřebujeme přitáhnout jejich pozornost,“ vysvětluje Damales Mukaka. 

Co se v Evropě zdá jako absolutní samozřejmost, kterou znají i děti na základní škole, může být pro dospělé v Zambii naprostou novinkou. Nejen, že lidé zde často nic netuší o existenci antikoncepce, ale ani nevědí, proč by je to vůbec mělo zajímat.

Rodina je dar, ale máme možnost volby

„Vzděláváme nejdůležitější lidi z vesnice, třeba učitele. Dokonce i náčelník vesnice dostane manuál o důležitosti plánování rodiny v jeho oblasti. A funguje to. Momentálně přichází změna. Mnoho lidí respektuje vzdělání, dokonce i v odlehlých vesnicích. Moc dobře chápou, že je lepší mít menší počet dětí, které mohou jít do škol. Že budou mít možnost žít lepší životy, protože si je naplánují,“ uzavírá.
 
Stanovisko Damales je jednoznačné, mít rodinu je sice dar, ale ženy by měly vždy mít právo rozhodovat o své vlastní budoucnosti. Pokud nevědí o existenci antikoncepce, nebo k ní nemají přístup, pak ani nemají svobodná práva civilizovaných společností dnešního světa.
 
Nikdo mi nerozkazuje, jak mám žít. Dělám svá vlastní rozhodnutí. A chci kolem sebe mít ženy, které mají to samé právo. Které mají svůj život pod kontrolou. To je moje motivace, která mě neustále žene kupředu,“ popisuje Damales, která je maminkou čtyř dětí, čímž sama dokazuje, že je skvělé mít děti, ale jedině tehdy, pokud o nich můžete svobodně rozhodovat.

Foto: Toyota Driven

Reklama