t

Vzpomeňte si, kolikrát jste viděla v kadeřnickém křesle dítě. Mockrát to určitě nebylo, že? Čím to je? Copak si nezaslouží odbornou péči o své vlasy stejně jako dospělí? Proč to stále považujeme spíš za rozmar, nebo zbytečné vyhazování peněz? Na to jsem se zeptala kadeřnice Terezy Nové, která se specializuje na dětský vlasový styling.

Kolem dětského stříhání koluje řada mýtů. Třeba: do jednoho roku by se dítě nemělo stříhat. Nebo naopak: Čím více se budou v dětství vlasy stříhat, tím budou hustší a kvalitnější. Možná jich sama znáte víc než dost. Co si o nich myslíte?
V tomto pověrčivá nejsem. K prvnímu pořekadlu bych se vyjádřila asi takhle: Do jednoho roku není většinou co stříhat a samo dítě neumí být moc v pozoru. K druhému pořekadlu je nutné říct, že kvalitu vlasu nezajistí střih, když nemluvíme o snadnějším rozčesávání. Kvalitu vlasů nám určuje genetika a sám vlas se v průběhu života mění. Barva, struktura atd. Třeba já jsem v dětství bývala často stříhána. vlasy mi přesto zůstaly dětsky jemné a hřívu do pasu taky nemám.

Jak se děti v kadeřnictví chovají? Mají spíš obavy, nebo se těší?
Převážně mají obavy

Musíte být nejen dobrá a trpělivá kadeřnice, ale i občas dobrý psycholog. Děti jsou upřímnými kritiky. Už jste se setkala s negativními reakcemi?
Zatím ne. Většinou to děti chtějí mít co nejrychleji za sebou a běžet na slíbenou zmrzlinu.

Předpokládám, že k vám děti vodí jejich maminky. Jedná se spíš o jednorázové akce, nebo chodí pravidelně?
Když budeme mluvit o dětech od věku 3+, tak ano, jsou už našimi stálými klienty.

Jaký je podíl chlapců a dívek. Kdo je parádivější? Odhaduji, že kluci.
Ano, odhadujete správně. Jsou to hlavně kluci, jejich údržba je častější než u mladých slečen. Dívkám se snažíme vytvářet střihy, které vydrží zhruba 3 měsíce.

Jaký máte názor na barvení a různé melírování vlasů v útlém věku. Není tento zákrok pro dětské vlasy příliš drastický?
Pokud by se použila šetrná metoda, tak narušení vlasu je minimální. Vlas si můžete narušit i použitím nevhodného hřebenu, nebo při špatném mytí.

V kolika letech by si kluci, nebo malé slečny už mohli dát vlasy obarvit?
Prakticky od té chvíle, co jim vlasy narostly. Já s tím ale nesouhlasím, pokud se ale bavíme o slečnách, kterým je 16 a více, tak nejsem proti jemným melírům nebo přelivu. Jinak za mě by vlasy měly zůstat co nejdéle v přirozené barvě.

U nás zatím není tak úplně běžné, aby děti chodily do kadeřnického salonu. Máte nějaké srovnání se světem? Nejsme tak trochu pozadu?
Zlepšujeme se rok od roku, Samozřejmě že v jiných zemích na to kladou větší důraz než zrovna u nás nebo na Slovensku.

Co myslíte, že je hlavním důvodem, proč rodiče dětí návštěvu kadeřníka podceňují, odkládají...? Jsou to finance? Předsudky?
Podle mě je to lenost. Nevím, jestli předsudky, nebo peníze. Ale nejvíce mi připadá zanedbaná i péče o dětský vlas doma. Když se kolikrát malých děvčat zeptám, čím si myjí vlásky doma, nejčastější odpovědí mi je, že pouze šamponem. Ale řekněte mi, kdy vy jste začala používat kondicionér? Každý vlas bez ohledu na to, jak je starý, by se měl umýt dvakrát šamponem, první mytí smývá nečistoty z pokožky a vlasu a druhé mytí teprve myje vlasovou pokožku a vlas. Pak se nanese kondicionér, který vlas uzavře - otevírá ho voda a šampon. To je důsledek špatného rozčesávání, celkové upravitelnosti vlasu, ale především kvality účesu.

Kolik stojí dětského klienta ostříhání a styling?
U nás v Bomtonu máme dětský střih za 400 Kč v té ceně je zahrnuto vše, konzultace, mytí, střih a styling

Určitě se setkáváte s názory, že je to snobárna, že dětem nejvíc sluší přirozenost apod. Co byste na tyto názory řekla?
A co je na tom špatného chtít, aby vaše dítě mělo krásný střih? Dětem se nestříhají avantgardní účesy, vždy se klade důraz na přirozenost a praktičnost. Dítě je z jisté části vaší vizitkou a dát za střih 400 Kč mi nepřijde zrovna dvakrát nejdražší.

Dětské účesy, které vidíte na fotkách, vytvořila Tereza Nová ze studia Bomton Brumlovka

O kolekci NATIVITY

„Mám ráda výzvy a do dětské kolekce se pouští málokdo. Líbí se mi, jak jsou účesy dětí prezentovány v jiných zemích. Jsou jednoduché, snadno upravitelné, praktické a nadčasové. To jsem se snažila přenést do své kolekce. Nativity je zrození mladých průbojných trendy dětí z moderních rodin se zájmem o současnou módu.“

Kolekci tvoří 4 looky, které jsou praktické, hravé a hlavně trendy. 

Každý jeden se hodí pro jiný typ, délku nebo kvalitu dětského vlasu. U dívčích střihů (The Messy, The Sweetie, The Devillish) Tereza kladla důraz na základní střih ve třech různých délkách. Smyslem střihu je pohodlí a nenáročnost následných úprav účesu. Mladé dámy tak mohou být stále upravené a už v dětství pěstovat svůj styl. U chlapeckého střihu (The Youngster) si Tereza dovolila větší inspiraci moderním pánským střihem, který je pohodlný na nošení a vlasy při něm nepadají do očí. Mladému gentlemanovi tak nic nebrání v jeho divokých radovánkách s jasnou dávkou elegance a charisma.

Jak se vám líbí?

Reklama