Pravidla pro pobírání rodičovského příspěvku jsou pro všechny maminky (případně i tatínky) shodná. Dostanou celkem 300 tisíc korun (450 tisíc korun v případě dvojčat a vícerčat), které mohou čerpat nejdéle do 4. narozenin dítěte. Ve volitelné výši. Musí pro to ale mimo jiné splnit podmínku osobní celodenní péče o dotyčné dítě. Slučuje se tato formulka s jeho případnou docházkou do některého z předškolních zařízení? Ano, pokud dodržíte státem určená pravidla.
Foto: Shutterstock
Co všechno je povoleno?
Jestliže pobíráte rodičovský příspěvek na dítě starší dvou let, pak nemusíte vůbec nic řešit. Může docházet do mateřské školy, jeslí, dětské skupiny a podobných zařízení libovolný počet dnů v týdnu a na jak dlouhou dobu chcete. Jinak tomu je ale u mladších dětí.
Abyste u batolat do dvou let věku ještě splnila podmínku osobní celodenní péče, může:
- navštěvovat jesle nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 92 hodin v kalendářním měsíci,
- pravidelně navštěvovat léčebně rehabilitační zařízení, mateřskou školu, nebo její třídu zřízenou pro zdravotně postižené děti, případně jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči a na děti tělesně postižené a mentálně retardované v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně,
- pravidelně navštěvovat předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 6 hodin denně v případě, že je zdravotně postižené,
- navštěvovat předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně, pokud jeho oba rodiče, nebo osamělý rodič jsou osobami závislými na pomoci jiné osoby ve stupni III a IV.
Další možností rodiče je oficiálně zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy je výdělečně činný nebo studuje.
Strach přitom nemusíte mít ani z přivýdělku při rodičovské dovolené. Ten je dovolen v jakékoli výši, stát jej nesleduje. A nezkoumá ani nárok na podporu v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci.
Zdroj informací: Úřad práce, Ministerstvo práce a sociálních věcí
Čtěte také:
- Pro ostatní maminky jsem za exota. Prý bez školky synovi i sobě škodím, svěřuje se Jitka (34)
- Babička versus vnučka: Za nás bylo (je) mateřství těžší!
Nový komentář
Komentáře
Jak jste zase přišli na to, že "stát nesleduje"?
Pokud je někdo na rodičovské dovolené, je OSVČ a provozuje současně svoji výdělečnou činnost, tak samozřejmě musí podat daňové přiznání a přehledy OSVČ, jako každej jinej. Stát to "nesleduje", když ta osoba není OSVČ, a nevydělá si víc než 10 tisíc měsíčně na dohodu o provedení práce, například. Nebo když si jednorázově vydělá méně než 30 tisíc za rok, nějakým příležitostným příjmem, třeba prodejem jablek z vlastní zahrádky. Pokud je člověk zaměstnanec, nemůže pracovat u téhož zaměstnavatele souběžně s rodičovskou dovolenou. Musí mít smlouvu na jinou činnost, než jakou dělal jako zaměstnanec před nástupem na rodičovskou. Pak se taky může zkomplikovat situace, když má člověk ve smlouvě konkurenční doložku. To pak nemůže bez písemného souhlasu žádný přivýdělek někde jinde mít, i když je zrovna na rodičovské. Celá problematika je podstatně složitější, než se snaží tvrdit tenhle článek. 