Také vám to něco připomíná? Budeš slavný hokejista (klavírista, vědec...)! Anebo: Ta holka má ale talent (herecký, pěvecký...)! Nejeden z rodičů si představuje svého potomka v úspěšné pozici, na kterou sám nedosáhl. A jde si tvrdě za svým.

Jak to však cítí samotný ústřední aktér, kolem kterého se kolotoč vašeho snažení roztáčí? Mami, tati, já na ten klavír chodit nechci! Nebaví mě dramaťák! Nejdou mi jazyky! Nechci se dřít na gymnastice! A téměř všude stejná reakce: Jen mlč, jednou mi ještě poděkuješ!

Odehrávají se podobné rozhovory i u vás doma? Pak je načase si položit otázku, jestli vám skutečně jde o dobro a budoucnost dítěte, které z toho „ještě nemá rozum“, anebo o ukojení vlastních nenaplněných ambicí.

Možnost volby
Děti je nutné vychovávat, ale zároveň bychom jim měli ponechat možnost samostatného rozhodování a volby. Z hokejisty, který hraje jen kvůli tatínkovu přání, stejně nikdy nebude „špička“ NHL, lámající rekordy v příjmech. Ale třeba vynikající vědec – ano. Jen dejte dítěti možnost třeba vzít do ruky místo hokejky tužku...

Nutila jste někdy své děti proti jejich vůli do činností, které se jim očividně zajídaly? Dosáhl takto „donucený“ potomek v daném oboru zásadního úspěchu? Myslíte si, že se občas musí dítě k nějaké činnosti „přitáhnout“, a jaké s tím máte úspěchy?

Reklama