Když se dítě učí stavět se na nohy a padá, jsou pro něho takové pády nebezpečné? A co v případě, že padá na hlavičku?
Pády z vlastní výšky u batolat ve většině případů nejsou nebezpečné. Jen by v okolí takto malých padajících dětí neměly být ostré předměty, horká voda, nezajištěné schody, bazén a podobně. Ale občas i pád z vlastní výšky na hlavu může mít za následek krvácení do mozku.

Je tělo dítěte na pády lépe připraveno, než tělo dospělého?
Rozdíl mezi dospělým a dětským tělem je jak v proporcích, tak i ve složení. Batolata a kojenci mají oproti zbytku těla relativně větší hlavu, proto v důsledku padají hlavně na hlavičku. Naštěstí kosti dítěte jsou oproti kostem dospělého člověka mnohem pružnější, měkčí, a proto se při pádech tolik nelámou.

Jak mají maminky chránit děti před pády, například je chytat?
Maminky a všichni ostatní, kteří malé děti hlídají, by měli hlavně předvídat a zabránit tak nebezpečným pádům. Tj. odstranit z okolí dětí ostré předměty, zakrýt ostré rohy nábytku, zajistit okna proti otevření dítětem, nenechávat dítě samotné u nezajištěných schodů, nenechávat miminko samotné na přebalovací podložce například na pračce a podobně.

Jaký názor máte na ochranu dítěte před běžným pádem například přilbou?
V zahraničí se v posledních letech začaly vyrábět přilby chránící hlavu dítěte při běžném chození. Při jejich nošení se ale děti nenaučí obezřetnosti, chybí jim pak zkušenost, že některé chování způsobuje bolest, a je nebezpečné. Je dobré, když dítě pocítí následky svého jednání např. v podobě boule na hlavě, příště je šikovnější a snaží se pádu vyhnout.
Něco jiného je samozřejmě nošení přileb při sportu (kolo, odrážedlo, lyže, bruslení...). Tam je efekt jednoznačně pozitivní. Přilba v těchto případech mnohdy zachrání život.

Čtěte také:

Uložit

Reklama