Za rok dovolená v Jugoslávii, pak auto, dům, první dítě, druhé dítě… Pryč jsou ty doby podobného linkování společného manželského života. Bohudík. Moderní doba však přináší jiný fenomén, který nepůsobí tak směšně. Zato s ním jsou ale spojené komplikace nebo přímo nenaplněná touha. Tou touhou je mít dítě a fenoménem snaha o otěhotnění po třicítce.

Neexistuje ideální věk pro otěhotnění, ale optimální. A tím je dvacátý až třicátý rok. Počet matek prvorodiček ve vyšším věku ale stále roste. V jejich případě jde mluvit o dvojnásobném štěstí. O jednom v podobě vytouženého dítěte, které cítí každý rodič, o druhém proto, že se jim toho podařilo i navzdory stoupajícímu věku dosáhnout.

Bezprostředně po třicítce totiž klesá šance na otěhotnění zhruba o dvacet procent, po pětatřicátém roce ženy se dokonce snižuje asi na polovinu!

Čím je to způsobené? Vajíčka ve vaječnících přirozeně stárnou a snižuje se jejich množství. Oplozené vajíčko je navíc méně schopné zahnízdit se v děloze. Komplikovanost potvrzuje také počet samovolných potratů u žen s vyšším věkem.

Navíc změny, které probíhají v pohlavních buňkách, mohou mít na svědomí zvýšený výskyt vrozených chromozomálních vad, jako je například Downův syndrom.

Co říkají statistiky?

► Matkám se první dítě rodí v průměru ve 27 letech, v roce 1993 bylo prvorodičkám o čtyři roky méně.

► Téměř třicet procent žen přivádí na svět prvního potomka až po svých třicátých narozeninách.

► Po 35. roce věku ženy výrazně stoupá počet chromozomálních odchylek u plodů. Je doporučován odběr plodové vody k vyloučení např. Downovy choroby.

Psychologové se vesměs shodují, že nejčastějším důvodem odsouvání mateřství je kariérismus nebo potřeba zajistit si nadstandardní materiální statky. Myslí si to i psycholožka Radka Vaňková. „To samozřejmě není nic objevného. Mnohé ženy nechtějí opustit výhodnou pracovní pozici a zastavit slibně rozjetou kariéru. Jiné zas touží po vlastním domě, co nejluxusnějším životě, a toho se samozřejmě jen stěží s dítětem dosahuje,“ řekla. „A pak dochází i k tragédiím, když se jejich mateřská touha po přetažených biologických hodinách nenaplní. Mám na mysli následné psychické změny a trhliny ve vztazích. Muži je pak často opouštějí, oni mohou mít potomka bez problému po čtyřicítce i později,“ dodala Vaňková. Podle ní je ale také spousta žen, které často mluví o touze po dítěti, ale nedokáží se ve skutečnosti vzdát vlastního pohodlí a zaběhlého způsobu života.

Ještě další riziko přináší pozdní (nebo žádné) mateřství. „Zjistilo se, že mít první dítě po třicítce, nebo nemít je vůbec, jsou významné rizikové faktory pro vznik nádoru,“ říká onkolog Luboš Petruška.

Případy slavných povzbuzují

Vzpruhu pro ženy, které si už dávno odškrtly tři křížky, je například místopředsedkyně Sněmovny Lucie Talmanová (ODS). Ta porodila syna Nicolase, kterého má se svými milencem premiérem Mirkem Topolánkem (ODS), těsně před čtyřicítkou.

„To samozřejmě může být povzbuzením pro ty, kterým se blíží třicítka, a dítě ještě nemají. Měly by si ale nejdřív uvědomit specifika, v jakých žijí tyto známé ženy, a v jakých žijí ony. Některé by zkrátka měly přestat snít,“ podotkla psycholožka Vaňková.Které známé ženy přivedly na svět dítě (i dalece) po třicítce?

● Michaela Maláčová (35), porodila ve třiatřiceti letech syna Arona.

● Sára Saudková (41), přivedla na svět v jedenačtyřiceti syna Oskara.

● Eva Herzigová (35), ve třiatřiceti se jí narodil Jiří.

● Alice Bendová (33) porodila ve dvaatřiceti syna Vašíka.

● Lucie Talmanová (41), bylo ji čtyřicet, když se jí narodil Nicolas.

Jak to vidíte vy? Stojí kariéra nebo čekání na toho pravého vysněného za riziko, že nebude dítě?

Reklama