Když jsme v redakci probírali témata, která zajímají naše čtenářky, nemohla chybět otázka dítě versus domácí mazlíček. Pokud patříte k rodičům, jejichž dítě touží po zvířátku, a vy si nejste jisti, zda mu ho pořídit, bude vás možná zajímat názor dětského psychologa.

Zeptali jsme se za vás psycholožky Mgr. Radany Roveny Štěpánkové

dítěPodle jakých kritérií se rozhodovat, jestli dítěti pořídit zvíře? Kdy rozhodně ne (teď nemám na mysli alergii), a kdy se zvíře doporučuje? Od kolika let se dítě může starat o zvířátko?
Chování zvířete jako domácího mazlíčka podporuje zdravý rozvoj citové složky dítěte. Z okolí mám vypozorováno, že přínosem je koexistence dítěte se psem či kočkou od miminka. Vzniká příjemná vazba mezi dítětem a zvířetem, která se dále rozvíjí, dítě získává cit pro potřeby jiné bytosti. Samozřejmě předpokládám, že rodič jde dítěti příkladem a učí potomka o zvířátko pečovat, dítě postupně získává tuto schopnost přiměřeně věku. Nejprve pečuje společně s rodičem a postupně získává návyky k péči o zvíře samostatně.

Samozřejmě můžete pořídit zvíře v jakémkoliv věku dítěte. Pro rozvoj citové složky dítěte jsou nejvhodnější savci.  Nejrozšířenějšími mazlíčky jsou psi a kočky. Každý druh má nějaké charakteristiky a liší se i plemena. Než si vyberete zvířátko pro svou domácnost, zvažte, jaký typ „bytosti“ potřebujete. Pořizovat si např. bojové plemeno, pokud nebudete mít dost času se mu věnovat a trénovat ho, je skutečně hloupost. Uvěznit loveckého psa v domácnosti je také nerozum. Kočka víc učí respektu ke svobodě druhé bytosti, pes více poskytuje oddanou vazbu.

Pro doplnění názor z vlastní zkušenosti:

Pokud zvažujete koupi psa nebo kočky, měli byste si umět oodpovědět na tuto otázku. Jsem ochoten a schopen se o zvíře postarat, když dítě ztratí zájem?

Pokud bude vaše odpověď Ano, pak není co řešit. Pokud bude NE, ještě bych to přehodnotila. Může se stát, že vaše dítě změní názor, zvíře ho přestane bavit, nebo odjede studovat mimo domov, a nebude se mu moci věnovat. V takovém případě vám pejsek či kočička zůstanou na krku. Než je dávat do útulku nebo hledat nového majitele, bude lepší si ho raději nepořizovat.

Uvědomte si, že je to odpovědnost vůči živému tvorovi na mnoho let. Jste ochotné se pro něj obětovat?

Čtěte také:

Reklama