Dítě a pes. Někdy pouto na celý život, jindy nebezpečný společník. Útoky domácího mazlíčka, který se může v mžiku změnit v nezvladatelnou šelmu, totiž bývají fatální. Jak tedy zajistit co nejhladší soužití? Zeptali jsme se zkušeného kynologa Pavla Bradáče ze Školy pracovní a zábavné kynologie.

dog

Co se týče vztahů s dětmi, lze psy „házet do jednoho pytle“? Myslím v tom smyslu, že žádný pes nemá v oblibě jejich přítomnost?
Vztah různých psů k dětem je velice rozdílný. Závisí na tom, jaké zkušenosti s dětmi pes má, jestli pozitivní nebo negativní. Spousta psů je k dětem velmi kamarádská, přítulná a ráda si s nimi hraje. Jsou ale psi, kteří mohou mít špatnou zkušenost. Mohli být nějakými dětmi týráni a podobně. Stejně tak mohou být psi, kteří nejsou na děti dostatečně socializováni. Pak není divu, že z nich mají strach nebo jim často nerozumí.

Jak staré dítě může psovi dávat příkazy?
Stáří dítěte hraje menší roli než motorické a kognitivní schopnosti. Je důležité, aby děti chápaly, jak mají se psem pracovat. A dokázaly se chovat z pohledu psa srozumitelně. Nejčastějším problémem je u dětí nedostatek důslednosti, netrpělivost když se nedaří a nedůvěra sebe v sama.

Od kolika let je tedy vhodné, aby dítě cvičilo psa?
Se psy mohou obvykle úspěšně pracovat děti ve věku okolo 12 let. I tak ale raději pod dohledem dospělých.

Může na dítě zaútočit i velmi klidný pes, do kterého bychom to neřekli?
I velmi klidný a neagresivní pes může zaútočit, a to v případě, že se cítí ohrožen. V poslední době se objevuje více případů, kdy pes napadne člena domácnosti. Nejčastěji je za tím nepochopení. Pokud se totiž pes cítí ohrožen a toto ohrožení z jeho pohledu přesáhne bezpečnou míru, bojuje o život. Často je to důsledek výchovných a výcvikových metod založených na trestech a korekci.

bradacKdo je Pavel Bradáč?

Společně se svou ženou Evou provozuje areál v Herolticích, je zakladatelem Klubu pracovní a zábavné kynologie a hlavním trenérem zdejší psí školy. Výcvikem psů se živí od roku 2009, věnuje se také vodnímu záchranářství. Má za sebou velké množství „napravených“ psů a vytvořených kvalitních vztahů s jejich páníčky. Více na www.kynolog.cz.

Rady pro rodiče vydala na svém webu také Městská policie Cheb. Pro styk dítěte se psem platí tyto zásady:

 • Nikdy nenechávejte dítě se psem o samotě!
 • Dbejte na vhodné a bezpečné chování dítěte ke psovi, ať již k vlastnímu či cizímu.
 • Pes, který byl v minulosti agresivní vůči lidem, není vhodný pro rodinu s dětmi.
 • Pes by neměl být dítětem rušen zejména ze spánu, při krmení, fena při péči o štěňata, hraje-li si pes se svou oblíbenou hračkou apod.
 • Je důležité, aby si dítě hrálo se psem pod dozorem dospělé osoby. Sledujte, jak se vyvíjí hra dítěte a psa. Lépe než vaše dítě rozeznáte varovné signály, které pes vysílá, když už se mu hra nelíbí.
 • Pokud vidíte, že se psovi pozornost vašeho dítěte nelíbí, ihned kontakt dítěte se psem přerušte.
 • Naučte děti, postupně s ohledem na věk, bezpečnému chování vůči psům a také jak se zachovat v případě, že by byly ohroženy nebo napadeny psem např. cestou ze školy, při hře s kamarády apod.
 • Chce-li si dítě pohladit cizího psa, mělo by tak učinit až se souhlasem majitele a pod dozorem dospělé osoby. Pes by měl vždy dostat možnost dítě si nejdříve (před kontaktem) očichat.
 • Dítě by před neznámým psem nemělo utíkat ani křičet.
 • Pokud dítě ohrožuje cizí pes, nemělo by se mu dívat do očí. Přímý pohled může psa vyprovokovat k útoku.
 • Při každém kontaktu dítěte a psa, dbejte zvýšené pozornosti a opatrnosti.

Signály, které psa dráždí:

Křik, prudké zvedání rukou, výpady proti psovi (i když jsou myšleny v dobrém a dítě si chce psa jen pohladit), napodobování štěkání a jakékoli další dráždění, mávání dlouhými předměty, pohled psovi do očí, cenění zubů, a tedy i úsměv, braní věcí (hračky, kosti, večeře…) psovi.

Čtěte také:

Reklama