Nedávno jsme si zde rámci cyklu České ženy v zahraničí představili Jitku, která na kus života zakotvila v nám tajemném Izraeli. Dnes si budeme povídat s Ditou, jež se zabydlela až na druhém konci planety, v kanadském Montrealu.

Ditu si pamatuji jako malou holčičku. Chodily jsme totiž cvičit do stejné sokolovny. Já byla cvičitelka a ona žačka :-) Zatímco já jsem časem s vedením lekcí přestala, ona dnes vlastní své Pilates studio. A protože jsme se nedávno při její návštěvě Prahy sešly nad dobrou kávou, mohl vzniknout i tento rozhovor.

Dita ve svém studiu

Tak kde začneme? Naposledy si pamatuji, jak mi tvoje maminka říkala, že jsi jela do Kanady. Ale to je už taky pár pěkných let...

Ano, to už je 11 let. Jela jsem tam na léto navštívit bratra, který tam v té době studoval a nějak se to vyvinulo... Přišlo mi, ze život mimo Českou republiku v té době v nějaké vyvinutější zemi nabízel mnohem více pracovních příležitostí.

Lide mají v Kanadě lepší životní standard a častěji si dovolí osobní trenérku. Začínala jsem se cvičením u nich doma, jako osobni trenér a Pilates instruktorka. Zatímco doma v Čechách to byl můj koníček, tady mě to živí. Několik diplomů jsem měla již z Česka a tady jsem si dodělala certifikaci na jedné z nejlepších škol. Trvalo mi to tři roky, ale příslušné vzdělání výrazně ovlivnilo kvalitu mé práce a otevřely se mi díky tomu další možnosti.

Během několika let jsem se stala jednou z nejvyhledávanějších Pilates trenérů tady v Montrealu. A po třech letech učení přímo pro certifikační Stott Pilates jsem nakonec zakoupila veškeré Pilates náčiní a začala budovat vlastní klientelu.

Začala jsi tedy vést hodiny pro veřejnost. Jaké to byly začátky? Jak jsi přesvědčovala ženy, že by měly chodit zrovna k tobě? :-)

Většinou mi klienti volali, protože se o mně někde doslechli. A v podstatě i teď to funguje tak, že současní klienti přivedou své známé nebo zbytek rodiny. Navíc si mě mě vybrala jedná luxusní značka s oblečením (Lululemon atheltica, v Evropě ji neznáme, poznámka redakce) jako ambasadorku, tak i tím jsem se vepsala lidem do podvědomí díky reklamám a akcím, na kterých jsem se se značkou podílela.

Otevřením svého centra sis jistě splnila svůj sen. Před tím jsi vedla lekce ve svém bytě. To se však nelíbilo majiteli domu a byla jsi nucena své podnikání přesunout...

Ano, o otevření vlastního studia jsem snila, ale chyběla mi odvaha. Začínala jsem skutečně u sebe doma. A když klienti chtěli větší studiu, strach z toho, jak to vše zvládnu, byl dost velký. Nakonec to po čtyřech letech „vyřešil“ právě zmíněný majitel domu, který prohlásil, že po domě chodí příliš lidí a že se musím s podnikáním někam přesunout. A tak vzniklo dnes už populární Dita Pilates studio, kde nabízím soukromou i skupinovou výuku na Pilates přístrojích a nově také hodiny u baletní tyče Ballet Barre classes.

Zrovna nedávno řešil jeden můj známý, že mu jeho asistentka ukradla projekt, přetáhla si všechny zákazníky a je z ní teď velká šéfka. Spousta lidí říkalo, že to se může stát jen u nás, já ale nevěřím tomu, že bychom byli horší než ostatní národy. A ty sama jsi mi to potvrdila svou zkušeností, kdy ti cvičitelka, kterou jsi „vychovala“, odvedla část klientů. Jak bys přesto ve stručnosti popsala hlavní rozdíly v mentalitě Čechů a obyvatel Kanady.

Začátky veřejného studia nebyly nejjednodušší - jednak jsem musela najmout ostatní instruktorky, s čímž jsem neměla moc zkušenosti, protože jsem byla zvyklá pracovat sama. Hned ta první bohužel po čtyřech měsících mé plné důvěry skutečně část klientů velmi chytře „přemístila“ do jiného studia, dokonale zkopírovala mé hodiny a styl cvičení. Teď, po třech letech od začátku mého studia, je to už mnohem lepší. Mám dobrý tým instruktorek a navíc se mnohem lépe chráním co se týká smluv a podnikání. No a vybírám si ty správné lidi, s kterými je radost spolupracovat. Já se snažím zůstat člověkem a být jim oporou, oni zase potřebují motivaci...

Dita ve svém studiu

Dívají se po těch letech na tebe stále jako na cizinku? Zdálo se mi, že sis posteskla, že vyloženě nějaké velká přátelství jsi tam neuzavřela...

Myslím, že jako na cizinku se už na mě nedívají, což má kupodivu i řadu nevýhod (smích). Co se týká přátelství a sociálních sítí, to trvalo skutečně dlouho si nějaké vztahy vybudovat... Jednak jsem tu nechodila do školy, takže potkávat lidi jsem mohla jen skrz nějakého koníčka, nebo spíš náhodou, díky osudu.

A většina mých přátel je stejně ve finále také z Evropy. Zřejmě je to tím, že máme stejné kořeny a nějak lépe si rozumíme, protože ten styl života tady je skutečně hodně jiný, řekla bych hodně individuální. Trvalo mi to, než jsem si zvykla. A někteří si na to nezvyknou nikdy. Třeba můj bratr se nakonec vrátil.

Jak vlastně tedy vypadá tvůj typický pracovní den?

Studio zabírá prakticky veškerý můj čas. Chodím tam denně na osmou, ale cvičí se tam již od sedmi, někdy i od šesti. Odpoledne se pak vracím domu, něco smlsnu, vyvenčím psy a jdu zpět do studia a připravuji většinou nové projekty, trochu administrativy, atd. A večer ještě lekce do osmi až devíti hodin.

A jak trávíš víkendy?

Volné dny se snažím trávit aktivně. Většinou si chodím sama zacvičit, protože celý týden trénuji někoho jiného. Večery a neděli pak trávíme s manželem a přáteli.

V Montrealu je taková menší česká komunita, tak i s tou trávím občas čas. V zimě pak lyže, protože tady je zima dlouhá a sněhu hodně (smích).

A co děláš, když se ti zasteskne po domově? Přece jen letět přes oceán se nedá tak často.

Stýská se mi většinou na Vánoce. Tady mrzne, tak to většinou vyřešíme nějakým pobytem v Karibiku. A v létě se pak vypravím za zbytkem rodiny, rodiče se snažím navštěvovat každý rok.

No a když to na mě opravdu hodně padne, pouštím si české filmy, nebo poslouchám online Evropu 2.

Na závěr prosím poraď čtenářkám co mají dělat, když je bolí záda od sezení u počítače. Případně i nějaké tvé finty a objevy co se týká životosprávy. Jak třeba vypadá tvůj jídelníček?

Pokud někdo tráví celý pracovní den u počítače, ideální by bylo se před obědem protáhnout a zajít si na procházku. A ideální je samozřejmě Pilates lekce!

Co se týká jídelníčku, upřednostňuji čerstvou stravu - hodně zeleniny, ovoce, bílé maso, ryby, mořské plody. Velmi málo jím sacharidy a hlavně žádný cukr. Mlsat se dá dobře i tak - oříšky, suché ovoce. Zákusky a dorty mít skutečně nemusím. Pravidelné cvičení a zdravá strava jsou prostě o disciplíně.

Děkuji za rozhovor a ať se daří.

Kontakt: www.ditapilates.com

Přečtěte si také

Pilates: Pevné tělo a zdravá záda

Markéta Vostrá: Žena a roční období aneb Jak využít sílu přírodních cyklů pro naše zdraví

Reklama