Čtenářka Black.Bird.Third pracuje jako dispečerka, tak o zážitky z cestování podle map nemá nouzi. a proč raději používají někteří profi řidiči mapy než GPS?

Nahlédněte do profesionálního navigačního zákulisí se čtenářkou Black.Bird.Third...


Přeji hezký den všem.

   Pracuji jako dispečerka. Takže bych měla mít „přehled“. Plánování tras bylo naším (s kolegyní a šéfem) denním chlebem. Jenže ono na papíře a v mapě je to něco jiného než ve skutečnosti. Naštěstí naši řidiči jsou opravdu profesionálové a vždy si před cestou trasu taky pečlivě naplánují. Hlavně podle map. Po odjetí akce potom přinesou papíry a povídají zážitky. To taky jednou nabrali skupinu a paní průvodkyně povídá panu řidiči:

   „Pane řidiči máte „dží pí es“ navigaci???“ A on na to:“ Mám, ale nejezdím podle ní. Já jezdím podle map a značek!“ A překvapená paní průvodkyně povídá: „A próóč?“ … „Protože navigace neví, že autobus má víc než tři metry na výšku a víc než dva metry na šířku. A klidně vás navede do uličky pro pěší…“ Což se opravdu stalo. S patrovým to je ještě horší.

   Na soukromé cesty navigaci nepoužívám. Ono těch dvacet kilometrů, které jezdím pořád, důvěrně znám. Ale třeba při cestě do Prahy nebo přes Brno, byla navigace nutná. Manžel řídil, paní navigace pořád radila a já to manželovi tlumočila asi tímto stylem: „Jo, teď zahni doprava… tady jeď jak ti povídá… tady jí vůbec neposlouchej, jeď dál, já tu jezdila pět let autobusem do školy, tak vím líp než ona, že musíš na tu velikou silnici a ne do téhle boční uličky…“ A dojeli jsme.

   Mám ráda mapy. Na gymplu jsme měli několikadenní seznamovací pobyt v jistém táboře. Součástí byl i orientační běh. Všichni byli rozděleni do skupin po třech. Na nikoho jsem nezbyla. Ještě zbyla jedna slečna. S mírnou nadváhou, v tělocviku téměř nepoužitelná, ale moc hodná a chytrá. Jen se jim zrovna do této disciplíny nehodila. Tak jsme vyrazily spolu ve dvojici. Mapa, kterou jsme dostaly, byla podrobná a skvělá. Brzy jsme našly první bod, procvakly papírek a šly na další. Začalo mě to bavit. Body jsem našla všechny sama, Ivě jsem vždy řekla, kam má jít dál, aby nemusela běžet celou trasu (většinou jsem ji poslala po cestách dál), a doběhly jsme nakonec jako druhá skupina. Při večerním vyhlašování spolužákům docela spadla čelist, že dvě, které dopředu odepsali, doběhly jako druhé.

   A ještě perlička na závěr. Ještě za svobodna jel manžel s kamarádem na motorce do Trutnova na motorkářské závody. Podívat se. Byl podzim, docela zima (asi jako letošní jaro). Místo cesty na závody si pečlivě studovali soutěžní trať, kde budou stát, kde budou k vidění  nejlepší skoky. A vyrazili. Po dvou hodinách, promrzlí na kost, přijeli k „cíli“. Jen se jim písmenka mírně pomotala. Místo do Trutnova stáli u cedule s nápisem „TURNOV“. Machři. Nějakých osmdesát kilometrů bokem. Po dalších dvou hodinách přeci jel našli správné město a trať. I soutěž stihli. Ale byli vyškoleni, že není radno podceňovat přípravu cesty podle mapy.

Hezký den všem přeje,
Black.Bird.Third

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 4. dubna 2013: Jak plánujete trasu?

  • Když někam cestujete, jak si plánujete trasu?
  • Orientujete se podle mapy? Nebo podle navigace? Ptáte se na cestu?
  • Máte nějakou zajímavou příhodu z cestování, kterou zamotala špatná orientace?

Své příspěvky mi posílejte na e-mailovou adresu níže, a to do 4. 4. 2013, a o nejpozději do 15.00 hodin. Tedy pokud chcete mít šanci na uveřejnění a tím i na získání pěkného dárku, který pošlu jedné z přispěvatelek. A jaký to je dárek? Šikovná zdobička Tescoma Delícia v hnědém provedení, abyste už nikdy nezabloudily v kuchyni. Svou šanci na uveřejnění také zvetšíte tím, když váš text bude dlouhý alespoň jako dva tyto odstavce.

Kromě zmíněného dárku pro jednu z přispěvatelek, jsem se rozhodl že odměním ještě dvě další přispěvatelky, a to 2.000 extra body do Aprílové soutěže o krásný kávovar.

tesoma

Reklama