cl.jpg
Foto se souhlasem Disney

V západní společnosti převažuje ideál krásy založený na štíhlých křivkách, vosím pasu či dmoucích se ňadrech. To vytváří toxické prostředí a živnou půdu po rozvoj poruch příjmu potravy. Naštěstí jsou však ve společnosti i jednotlivci, kteří tyto ideály rozporují a ukazují, že to může vypadat i jinak.

Například Disney přichází se sérií krátkých snímků zaměřených na problematiku tělesného obrazu a rozvoj a udržování zdravého sebevědomí. Hrdinkou jednoho z těchto filmů s názvem Reflect, tedy v překladu Odraz, je plus size tanečnice Bianca, která bojuje s vnímáním vlastního těla. Překonává pochybnosti a strach a objevuje vnitřní sílu a odhodlání.

V dnešní době jde o velmi důležitý počin. Hrdinky Disneyho pohádek byly sice v posledních letech stále různorodější, většina z nich ale odpovídá oněm proklamovaným ideálům krásy. Vzpomeňte na Sněhurku, Ariel, Růženku nebo Bellu z Krásky a zvíře. Všechny mají útlý pas, štíhlou nožku i dmoucí ňadra.

Ilustrátorku Wyethe Smallish z instagramového profilu The Curious Illustrator to ovšem moc nebavilo, a tak se rozhodla Disney princeznám přidělat křivky a ukázat, jak by vypadaly s pár kily navíc. Uvedla, že když je jako norma přijímán pouze jeden typ těla, máme potom tendenci vnímat charakteristiky, které nás odlišují od této normy, jako negativní. Video se stalo virálním a setkalo se s nadšenými ohlasy. Lidé se pod něj svěřují, jak právě Disney princezny v dětství srážely jejich sebevědomí a vytvořily v nich utkvělou představu, že pokud nesplňují daný ideál krásy, za moc nestojí.

Zdroje: Instagram, TikTok, Glamour Magazine, Animation Magazine

Reklama