seznam.jpg
Foto: Shutterstock

„Jako dietoložka často doporučuji zdravé bílkoviny, jako je sója a tofu, v mnoha svých receptech a stravovacích plánech. Přestože klady a zápory sóji byly v posledních desetiletích důkladně prozkoumány, stále je s ní spojována řada mýtů a mylných představ. Mnoho lidí se bojí především přírodních fytoestrogenů,“ říká Susan Bowerman, expertka na výživu.

Ačkoli bílkoviny obsahují například všechny druhy fazolí, sója je předčí z hlediska jejich kvality. Jako kompletní rostlinná bílkovina obsahuje sója všechny základní stavební bloky aminokyselin. Kromě toho je také bohatá na arginin, aminokyselinu, kterou tělo využívá k produkci oxidu dusnatého. Ten zvyšuje průtok krve do svalů, což pomáhá dodávat živiny a kyslík během tréninku. Sója je samozřejmě spojována s fytoestrogeny, které ale vzbuzují zbytečné obavy. Mezi nimi a estrogeny produkovanými v těle je totiž rozdíl.

Jak fytoestrogeny působí v těle?
Některé tělesné tkáně, jako prs, kosti a prostata, mají ve svých buňkách struktury nazývané estrogenní receptory (ER). Estrogen může v buňce působit, až když se v ní na tyto receptory naváže. Přirozený estrogen v těle není zvláště vybíravý v tom, na který receptor se naváže. Na druhé straně fytoestrogeny, jako například isoflavony v sóje, se raději vážou jen na jeden typ receptoru. A právě tím se fytoestrogeny tak výrazně liší od tělu vlastního estrogenu. Účinky isoflavonů v lidském organismu byly podrobně zkoumány.

Podle nedávné vědecké studie nic nenasvědčuje tomu, že by pravidelná konzumace sóji nebo sójových isoflavonů představovala riziko pro lidské zdraví. Právě naopak, výzkumy v posledním desetiletí poukazují na možné příznivé účinky těchto sloučenin.

Sója a riziko rakoviny prsu
Sójové isoflavony nezvyšují ani riziko rakoviny prsu. Tento mýtus v souvislosti s fytoestrogeny vedl v minulosti některé ženy k tomu, že se sójovým potravinám vyhýbaly. V případě rakoviny prsu jsou však obavy ze sóji neopodstatněné. V zemích, kde se sója pravidelně konzumuje, je výskyt rakoviny prsu dokonce nižší. V asijských epidemiologických studiích se vyšší konzumace sóji v raném věku spojuje se snížením rizika vzniku rakoviny prsu o 25-60 %. Podobně i Severoamerická společnost pro menopauzu dospěla k závěru, že isoflavony ze sóji riziko vzniku rakoviny prsu nezvyšují.

Účinky sóji na muže
Mýtus lidově pojmenovaný jako „mužská prsa“ způsobil, že se i někteří muži zcela vyhýbají sójovým produktům. Tento problém byl však zaznamenán pouze v jedné studii, která dokumentovala „feminizační“ účinky u 60letého muže, jenž denně vypil přibližně 3 litry sójového mléka.

„Odhaduje se, že dotyčný muž přijímal 360 mg isoflavonů denně, což je devítinásobek množství, které obvykle konzumují třeba starší japonští muži, u kterých již příjem sóji výrazně překračuje celosvětový průměr. Neměli bychom tedy dělat závěry z jednoho případu. V mnoha jiných klinických studiích nebyly feminizační účinky hlášeny ani u mužů, kteří konzumovali až 150 mg sójových isoflavonů denně,“ uzavírá Susan Bowerman.

Zdroj: Herbalife, Studie 1, Studie 2, Studie 3