Diskontní prodejny nabízí zákazníkům rychlý každodenní nákup zboží za nejvýhodnější ceny na trhu. Diskontní obchody mají přitom pohodlné a příjemném prostředí, které je na úrovni klasických supermarketů.

pe2.jpg

„Na základě námi realizovaného průzkumu je PENNY mezi lidmi obecně nejznámějším diskontem, když jej jako první uvedlo 51 % respondentů. Jako hlavní důvod nákupu v diskontních prodejnách uvádí nabídku zboží srovnatelné nebo lepší kvality za výhodnější ceny ve srovnání s jinými obchody (68 %). Dalším důvodem nákupu v PENNY je jeho blízkost (65 %), a v neposlední řadě se v našich prodejnách velmi dobře orientují (47 %). Těší nás také, že pro třetinu z oslovených lidí je důležitá nabídka našich privátních značek a pro čtvrtinu celková atraktivní nabídka produktů,“ okomentoval výsledky výzkumu Vít Vojtěch, vedoucí strategického marketingu PENNY. 

V diskontních prodejnách nakupuje v současné době 85 % zákazníků, přičemž více než dvě třetiny z nich zde nakupuje minimálně jednou či vícekrát týdně. Nejoblíbenější jsou diskontní prodejny ve věkové kategorii 45–59 let (92 %) a v kategorii 60+ (88 %). I v kategorii mladých (30-44 let) v diskontu pravidelně nakupuje 79 % lidí. Polovina všech respondentů uvádí, že v diskontech za poslední dva roky nakupuje častěji. V budoucnu plánuje v diskontních prodejnách nakupovat ještě více než doposud 48 % současných zákazníků. Důvodem, proč je diskont tak oblíbený, tkví v tom, že 61 % respondentů vnímá, že v diskontních prodejnách dostanou srovnatelnou kvalitu s jinými typy prodejen a daleko výhodnější cenu.

pe1.jpg

Přibližně dvě třetiny respondentů uvádí (66 %), že v diskontních prodejnách nakupují větší množství potravin z celkového množství, které nakupují. Více než sedmdesát procent (71 %) pak v diskontních prodejnách dělá častěji větší nákup (10+ položek) než v ostatních typech prodejen s potravinami. „Stále více lidí nakupuje v rámci speciálních akcí. Akční nabídky využívá 69 % respondentů a jejich počet stále narůstá. Mezi nejoblíbenější produkty nakupované v akci patří trvanlivé potraviny, mléko, mléčné výrobky, pochutiny, nápoje nebo ovoce a zelenina,“ vyjmenovává Vít Vojtěch.

Cenový index počítaný na základě cen spotřebitelského koše potvrzuje, že PENNY je dlouhodobě nejlevnějším řetězcem na českém trhu. To potvrzuje i zájem zákazníků, kterých za posledních 12 měsíců PENNY ve svých prodejnách obsloužilo více než 140 miliónů, což je v průměru takřka 500 zákazníků za minutu. 

Podle dat GfK zaznamenal diskontní trh v letech 2019 až 2021 růst 28,3 %, zatímco trh bez diskontů za stejné období narostl o 8,7 %. Podle interního výzkumu skupiny REWE se 92 % lidí aktuálně obává zdražování potravin. Tyto obavy jsou hned na druhém místě za zdražováním bydlení a energií (96 %). Od diskontu pak zákazníci očekávají v prvé řadě pokles nebo alespoň zastavení růst cen (68 %), více slevových akcí (67 %) a zvyšování nabídky regionálních produktů (45 %). 

O společnosti PENNY MARKET Česká republika
Společnost Penny Market s.r.o. je dceřinou společností mezinárodního obchodního řetězce REWE, který je jednou
z největších světových obchodních společností. Na český trh vstoupil Penny Market před 25 lety v roce 1997, a zaměřil se na rozvoj nových prodejen v regionech. Díky tomu dnes provozuje více než 400 prodejen, což je nejširší síť v ČR, a poskytuje práci více než 6 000 zaměstnancům. Pravidelně slaví úspěchy v programu Volba spotřebitelů a svým zákazníkům nabízí věrnostní program PENNY karta.
6348158caf301obrazek.jpg