sukne-fb.jpg

Foto: Profimedia

Jednoduše řečeno, kulturní přivlastnění je koncept, kdy člověk přebírá identitu, která patří k jiné kultuře, etniku či rase, prostřednictvím svého oblečení či make-upu, aniž by si uvědomoval nebo připouštěl její morální a sociální důsledky.

Dior byl nedávno obviněn z přivlastňování si čínské kultury poté. Francouzský luxusní módní dům podle demonstrantů, kteří vyšli nedávno do ulic Paříže, okopíroval klasický design sukně, který sahá až do dynastie Ming. Plisovaná sukně za 3 800 dolarů (cca 92 tisíc korun) z podzimní kolekce je však podle značky inspirována školními uniformami.

Podle New York Post čínští studenti demonstrovali před obchodem Christian Dior na Avenue des Champs-Elysees. Pohrozili také uspořádáním podobných protestů v globálních městech módy – v New Yorku a Londýně. Tvrdí, že jde o napodobeninu tradiční sukně „mamian“, která byla populární v Číně v době dynastie Ming (1368 a 1644).

Sukně je z boků plisovaná a zepředu rovná. V článku na čínském webu People.cn se píše: „Takzvaná silueta od Diora je velmi podobná čínské sukni mamian. Jelikož má mnoho stejných detailů, proč se tomu nestydatě říká ‚nový design‘ a ‚silueta značky Dior‘?“

Jediný rozdíl, kterého si lidé všimli, je v tom, že zatímco sukně Dior má délku po lýtka, původní sukně mamian je dlouhá až na zem.

Zdroje: New York Post

Reklama