Když se Maria Garzia Chiuri, designérka módního domu Dior, rozhodl udělat kolekci, všichni už dopředu tají dech. Je jasné, že půjde o velkolepé róby, které k této lety prověřené luxusní značce patří. A jak nejlépe kolekci přestavit? Malou dávkou kontroverze.

Chceme Mamnona

Ta se ukrývá v krátkém snímku s názvem Le Mythe Dior. Rozmanitý film ukazuje tvůrčí schopnosti režiséra Mattea Garroneho, jenž prý dostal zcela volnou ruku. Film byl natočen v Římě a v jeho okolí a reflektuje několik řeckých mýtů. Řecká mytologie je v módě oblíbeným tématem, ale tentokrát se dostala do kontroverze. Lidé se bouří proti tomu, že ve snímku není jediný Afroameričan. Dokonce dokládají i důkazy o tom, že například Etiopie je jako mýtická země zaznamenaná v řecké literatuře Homérem už v 8. století před naším letopočtem, takže měl režisér možnost zapojit hned několik postav s černou kůží. Odpůrci snímku jako příkald uvádí Memnona, etiopského krále válečníků, jehož síla a dovednosti byly přirovnávány k Achillovi.

5f05d22332b2dBez-nazvu.jpgFoto: youtube

Jelikož je rasismus teď velkým tématem, chytil se Garrone tak trochu do pasti, ale zároveň strhl na ne příliš originální film velkou pozornost. Na sociálních sítích jsou vlákna debat týkající se tématu, které vede k tomu, že ve starověkém světě neexistovalo nic srovnatelného s předsudkem vůči odstínu kůže jako je to nyní v moderní době. Vlivná značka Dior prý snímkem nedává důležité poselství, jež by mohlo nabádat moderní společnost, aby lidi soudila podle vnitřních hodnot, a ne podle barvy kůže. Fanoušci naopak tvrdí, že na snímku nevidí nic pobuřujícího a Garroneho se zastávají.

Reklama