S televizí jsem se narodila.  Můj otec pracoval v Československé televizi téměř od jejích začátků až po odchod do důchodu. Byli jsme první v domě, kdo vlastnil přijímač. Jmenoval se Leningrad a byl kombinovaný s rádiem.

Už si to přesně nepamatuju, ale myslím, že vysílání bylo dvakrát týdně. U obrazovky s úhlopříčkou 23cm se u nás se židlí v ruce scházela polovina nájemníků, aby shlédla Televizní noviny, Menšíka a Bohdalovou, sourozence Romanovi, Televizní písničky, soutěž Deset stupňů ke zlaté, Abonenta na lince U, nebo nějaký jiný film, kvalitní, většinou východoevropské produkce. Děti přicházely v neděli ráno na Pohádkové dívánky pro Evy a Adámky.

Byla to vždycky téměř společenská událost. Všichni jsme seděli jak v kině v malém pokojíku a netrpělivě čekali na zahájení přenosu. Nejdříve se na obrazovce objevil monoskop. I na ten jsme vydrželi fascinovaně zírat, dokud pořad nezačal. 

Tuto televizi vlastnil můj otec až do své smrti. Jenže pak jsme se s bratrem nějak špatně dohodli a tak ji dnes má zřejmě nějaký sběratel. Ale stále „žije“. Našla jsem ji na netu a tak přikládám foto, abyste viděli, jak málo nám stačilo k radosti.

tv

Později už jsme měli větší televizi, ale vždycky jsme ji zapínali jen v sobotu večer. Maminka udělala tatarák, nebo ohřála párky a směli jsme jíst v pokoji u televize. To byl svátek!!!

Pak nám k jednomu programu dopřáli ještě druhý a tak jsme si měli z čeho nevybrat, nikde to nebylo moc ke koukání. Tedy pokud nedávali Nemocnici, nebo Ságu rodu Forsytů.

Dnes máme televizi přes půl stěny, programů přes osmdesát. A opět si máme z čeho nevybrat. To se za ty roky nezměnilo. Změnilo se jen to, že hraje téměř pořád, když jsem doma. Byla jsem zvyklá na hluk dětí a psa a teď je příliš ticho. Tak mi aspoň pobíhají a hlučí v televizi. No a taky se u ní dobře spí. Třeba u Vražd v Midsomeru. To je tak nudné a rozvláčné, že se u toho báječně usíná.

Dimsy

Text nebyl redakcí upraven.

Tvrdila jsem o naší staré televizi, že je to předpotopní střep. Teď vidím, že jsem jí křivdila. Jako retro doplněk jsem tuhle „televizi“, myslím, viděla v pizzerii poblíž mého domu. Musím se tam vrátit a náležitě prozkoumat.

Jakou roli ve vaší domácnosti zaujímá televize?

redakce@zena-in.cz

Reklama