Celou plejádu přezdívek má čtenářka Dimsy. Ale příběh, který si od ní můžete přečíst, je hlavně o přezdívce jejího syna, aneb: Přezdívky a telefonování…


Za svůj život jsem už pár přezdívek měla. První mi dal bratr. Říkal mi Ezav, což byla zkrácenina mého jména a příjmení. Nevím, koho ve Skautu napadlo, že všichni musíme mít přezdívky, nejlépe podle zvířat. Podle mě má přezdívka vyplynout sama od sebe.  Mně přiřkli Vydru, i když se to k plachému děvčeti, kterým jsem byla, vůbec nehodilo a nikdy jsem se s tímhle dravcem neztotožnila. Později to zkomolili na Hydru. Asi, že jsem byla ošklivá… Pak to byly všelijaké zkráceniny příjmení. Taky jsem byla jeden čas Boženka. Říkal mi tak přítel. On tak říkal všem holkám, aby se náhodou nespletl.

Dceři jsem jako malé říkala Žbundulko a synovi Bubíčku.

Když jsem hledala nick, všechny možné odvozeniny od mého jména, co mě napadaly, už byly zadané a všelijaké zkratky příjmení se taky nehodily. Jako malá holka jsem dostala od mamky knížku Dimsi-miláček pensionátu a tak mě napadlo, že bych to mohla použít. Že je to taková blbost, která snad nikoho jiného ještě nenapadla. Jen jsem tu knížku nemohla najít a tak jsem na konci napsala tvrdé y.  Taky je to trochu jako vzpomínka na mamku, která zemřela, když mi bylo dvacet.

A někdy se přezdívka stane jediným jménem, pod kterým toho druhého známe. Jednou jsem měla na telefonu nějaké cizí číslo, a protože syn většinou vyjíždí na cesty bez nabitého mobilu a nabíječky, volá mi pak z cizího a mně, matce kvočně to nedá a volám zpátky. Co kdyby se mu něco stalo a potřeboval mateřskou pomoc! Proč by taky jinak volal, že? I na toto číslo jsem zavolala.

 Ozvala se nějaká mladá děvenka: „Prosím?!
Dobrý den, tady D….., měla jsem vaše číslo jako nepřijatý hovor.
Ale já jsem vám nevolala, jakže se jmenujete?
D……
Ne, nevolala jsem vám.
Jestli jste nevolala mého syna,“ napadlo mě, „má stejné číslo, akorát poslední je jiné.
A jak se jmenuje?
Michal D…..“
Hmmm, nikoho takového neznám, to bude asi omyl.“
Tak se nezlobte, asi došlo k omylu…..“
Helejte,“ napadlo zase děvenku, „nejmenuje se von Technik?
Ano, jmenuje,“ rozesmálo mě to.
Jo, tak toho jsem volala.

Dala jsem ji správné číslo a ještě obohatila její povědomost o tom, že Technik má i civilní jméno. Docela ji to udivilo. Někdy je opravdu zajímavé zjištění, že člověk, kterého známe pod nějakým jménem půl života, se vlastně jmenuje úplně jinak.

Hezký den,
Dimsy

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.


Pište mi dnes o svých přezdívkách...

  • Jak jste k přezdívce přišli?
  • Máte jen jednu?
  • Dali jste někomu přezdívku? A proč?
  • Máte svou přezdívku rádi?
  • A co nick na Ženě-in, používáte ho ještě někde jinde?

redakce@zena-in.cz

Reklama