Bahrajn, plným názvem Království Bahrajn, je ostrovní stát v jižní části Perského zálivu, vůbec nejmenší stát v této oblasti, který do roku 1971 patřil pod Velkou Británii. V poslední době láká mnoho evropských turistů jako nová destinace. Sousedí na západě se Saúdskou Arábií a na jihovýchodě s Katarem. |
Foto: Shutterstock
Bahrajnské dějiny jsou dlouhé několik tisícovek let a velmi významné. Ostrov je světově známý jako centrum starověké civilizace Dilmun (Telmun) v době kolem 3000 let př. n. l. Bahrajn se tehdy stal jednou z nejdůležitějších obchodních křižovatek v Perském zálivu na cestě mezi Mezopotámií a Indií. Posvátný Dilmun se byl pro tehdejší lid nesmírně důležitým místem. Tajemná země, která má skrytý význam. Místo, kde se můžete sejít se svými předky.
V dávných dobách před naším letopočtem se tedy dnešní Bahrajn nazýval Dilmun, jeho vliv zasahoval i do východní Saúdské Arábie a části Kuvajtu. Jeho význam je obrovský především v historii, mytologii a ve víře v posmrtný život. Byla to ve své době údajně bájná země, kde nebyly žádné rozdíly a všichni zde žili šťastně, nebyli tu žádní predátoři. Dilmun se objevuje také v řadě významných děl dávných autorů. V jednom z nejstarších sumerských textů, nazývaném "Enki a Ninhursag", je Dilmun popsán jako ideální místo:
„V Dilmunu není nemoc, smrt, stáří, bolest ani pláč. Lvi nikoho netrhají, vlci netrhají ovce, nikdo nikoho nezabíjí.“
To z něj podle mnoha výkladů dělá jakýsi předobraz ráje, který můžeme srovnat s biblickou zahradou Eden, tak o něm přemýšlejí někteří historici a dávní badatelé. Sumerský popis Dilmunu je mohl inspirovat pozdější biblické představy ráje, zejména kvůli zmínkám o zemi na východě, která je čistá, plná sladké vody a bez bolesti. Je tady jasné, proč jeho existence přitahovala celé generace dávných předků.
Foto: Klára Křížová
Dilmun byl vnímán jako místo božského zrození i znovuzrození. Je vyobrazený i jako cíl Gilgamešovy cesty ve známém dávném eposu o Gilgamešovi. Známý hrdina Gilgameš cestuje dle literárního díla do Dilmunu, aby vyhledal muže, který přežil potopu světa a zeptal se ho, jak získat nesmrtelnost. Symbolicky je tak Dilmun opět popsaným mysteriózním místem, kde se hledají odpovědi na věčné otázky, které se pojí odjakživa s lidským bytím, co je smrt, osud, vědění.
Pokud cestujete dnes do Bahrajnu, dávného Dilmunu, můžete navštívit jednu z nejslavnějších místních památek, což jsou pohřební mohyly. Tyto mohyly jsou svědkem a důkazem toho, jak místní lidé nebo i ti, co sem z tohoto důvodu přijeli, věřili, že když se zde nechají pohřbít, dostanou se přímo do nebe, kde se budou moci setkat se svými předky.
Foto: Klára Křížová
Dilmunské pohřební mohyly v Bahrajnu byly v roce 2019 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Podle archeologů je jich v Bahrajnu kolem 170 000. Jejich význam je pro historii ostrova obrovský, i když pohled na oplocené písečné pole s kopečky není až tak úchvatný. Každá mohyla ale ukrývá dávno zemřelé, kteří se zde nechávali pohřbít se svým majetkem a cennými věcmi.
Symbolickým předmětem, kterou nebožtík měl mít u sebe na posmrtnou cestu, byla perla. Perly měly v pohřebních rituálech Dilmunu svůj význam, byly symbolem čistoty, posmrtného života a duchovního bohatství. Věřilo se, že perla pomáhá duši zemřelého najít cestu do „rajské země“, tedy Dilmunu. Lidé pohřbívaní s perlami patřili často k vyšší vrstvě. Perla v hrobě vyjadřovala ctnost, prestiž a propojení s božským světem. Pokud ji někdo neměl, náhradním řešením bylo se nechat pohřbít s hadem, protože podle legendy had spolkl perlu, kterou daný člověk na cestu po smrti potřeboval.
Foto: Shutterstock
Dnešní obyvatelé Bahrajnu se již nepohřbívají do mohyl, volí standardní možnosti, které jsou dnes v našem světě běžné. I když ví, jak moc byla půda Bahrajnu pro uložení předků významná, berou to jako součást svého kulturního a náboženského dědictví, na které se nezapomíná.
Je zajímavé vědět, co za spletitý a krásný příběh se skrývá za písečnými mohylami, které jako turisté můžete v Bahrajnu vidět. I když jsou dávné mohyly oplocené, přece jen nejsou na pohled zajímavé. Až vědomí historie a dávné mytologie nám ukazuje, proč jsou zde a co znamenaly.
Foto: Klára Křížová
Co je zajímavé vidět v království Bahrajn?
- Krásné moře a pláže.
- Moderní stavby, které jsou dechberoucí, pokud máte rádi moderní architekturu.
- Strom života v poušti, který je symbolem Bahrajnu.
- Krajinu s ropnými věžemi.
- Tradiční tržiště a butiky v hlavním městě Manama.
- Vyzkoušet si jízdu na okruhu, kde se jezdí závody Formule 1.
- Dilmunské pohřební mohyly v Bahrajnu, které v roce 2019 byly zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.
- Pevnosti Arad, Bu Mahir a Riffu.
- První ropný vrt.
- Velká mešita Al-Fáteh (Al-Fateh Grand Mosque), je to největší mešita v Bahrajnu, nachází se v hlavním městě Manáma.
- Mešita Al-Khamis (Al-Khamis Mosque). Jedna z nejstarších mešit v oblasti Perského zálivu, její základy pochází z 8. století.
Můj tip: I když je Bahrajn malým ostrovem v Perském zálivu, jeho nesmírně bohatá minulost, stejně tak i dnešní moderní rozvoj z něj dělá velmi zajímavé místo pro objevení arabského světa. Pokud chcete poznávat cizí místa, byla by škoda zde jen ležet na pláži. Pokud sem pojedete, vypravte se na poznávací výlet, půjčte si auto a objeďte místa, která vás zaujmou. Pokud se necítíte na řízení v cizí zemi, domluvte si nějaký místní taxík, není to drahé a poznáte díky tomu zajímavý kus světa.
Zdroj: Vlastní zkušenost autorky z cesty do Bahrajnu, wikipedie, epos o Gilgamešovi
Naše články:
- Krásná dovolená: Proč si dát ostrov Réunion na seznam plánů
- Cestování: Ostrovní království Bahrajn v jižní části Perského zálivu překvapí. Ležet jen na pláži by tady byla škoda
- Cestopis Réunion: Prozkoumejte lávové tunely pod sopkou Piton de la Fournaise
- Pozvánka k dubnové návštěvě Dubaje: Nenechte si ujít vyhlášený festival umění Art Dubai
Nový komentář
Komentáře
nejlepší je používat na výlety Uber. Spolehlivé, levné.