Milé ženy in,
četla jsem článek o dárku pro profesora, a nakonec jsem se rozhodla, že nebudu reagovat a raději napíšu reakci delší. Jsem středoškolská profesorka a shodou okolností zrovna třídní maturantů. Tudíž už mám zmiňovanou akci za sebou.

„Můj" stužkovací večírek byl úžasný, protože úžasní jsou všichni moji studenti, každý je jedinečný svým způsobem, nechci tu rozebírat, co všechno si prožili, kdo utekl z domu a koho jsme hledali, komu se rozvedli rodiče a nemohl se s tím vyrovnat, kdo si našel přítele a přemýšlel, že raději založí rodinu, než by pokračoval ve studiu... atd. Prostě by to bylo něco podobného, jako v odkazu na článek o zlatém náramku.

Co se týče dárku, tak si myslím, že dárek pro třídního profesora na maturitním plese, resp. stužkovacím večírku, se dává podle zvyklostí dané školy, nebo možností rodičů studentů. Zcela dobře si dokáži představit rodiče vlastnící cestovní kancelář, kteří jsou ochotni za velmi malý (režijní) obnos nabídnout zmiňovaný zájezd. Ale já jsem se s takovým velkorysým dárkem nikdy nesetkala ani u nás ve škole, ani ve vyprávění.

Můj první a zároveň zatím poslední maturitní" dárek dělal prý mým maturantům velké starosti, a já sama jím byla velmi překvapena, protože jsem žádný dárek neočekávala, prostě mi při všem tom shonu, psaní proslovů a pomocí s organizací vůbec nezbyl čas na něco takového myslet. Studenti prý již rok dopředu přemýšleli, co by mi dali, šperky nenosím, na skleničky, hrníčky a podobné věci si nepotrpím...
Nebudu vás napínat - dostala jsem vodní dýmku, a to prý proto, že se mi na našem výletě v Praze velmi líbila a zajímalo mě, jak funguje (jsem technik :-)).

I když jsem v té době uvažovala, ze přestanu kouřit, měla jsem z dárku ohromnou radost. A myslím, že  tato dýmka mi paradoxně pomohla se tohoto zlozvyku zbavit (alespoň zatím:-))). Když jsem dostala chuť na cigaretu, tak jsem si řekla: cigaretu NE, dám si dýmku. Tak jsem si ji udělala jednou, za týden podruhé, za další týden potřetí... a teď, když tak matně vzpomínám, myslím, že dýmka, kterou mám vystavenou v kuchyni na čestném místě, byla naposledy v akci cca před měsícem.

A nakonec bych vám chtěla říct, že my učitelé (doufám, že většina), nebereme dárek od studentů jako hmotný statek, ale jako připomínku části našeho života, ve které jsme se starali o 30 dětí, které jsme sice neporodily, ale přirostly nám k srdci, jakoby naše vlastní byly - alespoň po tu dobu studia.

Barkl


 Díky za krásný příspěvek. Dárek od vašich studentů svědčí o tom, že k vám měli důvěru a pohodový vztah - od leckoho jiného by se možná dočkali spíš kázání.

Reklama