shutterstock-1938790249.jpgFoto: Shutterstock

Měňte pravidelně šampón
Určitě už jste slyšeli o tom, že si vlasy na šampon zvyknou, a proto bychom jej měli pravidelně měnit. To stejné můžeme slýchat i o kondicionéru. Není to ale pravda. Používejte šampony i kondicionéry, jaké uznáte za vhodné a jaké vám nejlépe vyhovují. Vlasy jsou odumřelou bílkovinou, která si nedokáže vytvořit návyk. Šampon může samozřejmě působit po delším používání na vlasy trochu jinak. To je však způsobeno například fází menstruačního cyklu, počasím, vlivem kulmování či narovnávání nebo barvením vlasů.
 
Pro zdravé vlasy je 100x přejeďte kartáčem
Kartáčování je tření, které může poškodit vlasy, pokud jej provádíme nadměrně. Zejména ty jemné a slabé. Kartáčování má ale samozřejmě i výhodu. Stimuluje cirkulaci pokožky hlavy a pomáhá přírodní maz dostat od kořínků až ke konečkům. Stačí však několik tahů kartáčem, nejlépe z přírodních štětin. Česejte si vlasy vždy suché.
 
Fénování poškozuje vlasy
Pokud fén použijete na správnou vzdálenost, rozhodně si tak vlasy nepoškodíte. Ba naopak, fénování může způsobit menší škody, než když necháte vlasy samovolně uschnout. Používejte však vždy nástavec a fénem pohybujte, abyste nezahřívali dlouho jedno místo. Dejte pozor i na teplotu vzduchu. Použijte raději vlažný nebo studený. Vlasy se při mytí nasáknou vodou, a čím déle v nich voda je, tím větší tlak je vyvíjen na jemné proteiny, ze kterých se vlasy skládají. Tím více se pak zvyšuje pravděpodobnost jejich poškození. Dobré není ani motat vlasy do turbanu z ručníku. Mohou se polámat a zapaří se. To může zapříčinit svědění pokožky hlavy nebo ekzémy.

shutterstock-188546246.jpg

Foto: Shutterstock

Vlasy šednou ze stresu
V žádném případě! Pokud by to byla pravda, byli bychom všichni dávno šediví už na střední škole. Šednutí je dáno geneticky. Když buňky, které produkují melanin (vlasový pigment), už nevytvářejí barvu, nelze to už nijak zvrátit. V současné době neexistuje žádný vědecký důkaz pro to, že stres zrychluje šedivění.
 
Častým mytím se vlasy rychleji mastí
Tvorba mazu je dána geneticky, stejně jako typ vlasů. Někomu stačí mýt si je jednou týdně, jiný si je zkrátka musí mýt každý den. Ačkoliv vám každý kadeřník řekne, že pro vlasovou pokožku není časté mytí zrovna ideální. Pokud si tedy vlasy myjete denně, zkuste si je mýt třeba jen ob den nebo dva. Prospěje jim to a hydratují se. Také není dobré používat příliš mnoho stylingových přípravků, jako jsou gely nebo laky na vlasy. Přispívají totiž k rychlejší tvorbě mazu.
 
Časté mytí poškozuje vlasy
Další lež. Jak často si svou hřívu myjete, je pouze na vás a závisí to na vašem typu vlasů, účesu a životním stylu. Pokud jsou vaše vlasy mastné u kořínků, umyjte si je. Pokud ne, vydržte, dokud nebudou mastné. Každopádně se ujistěte, že si vlasy myjete šamponem, který je určený pro váš typ vlasů. S mytím ale rozhodně neotálejte. Stejně jako na pleti se i ve vlasech hromadí bakterie, maz a zbytky stylingových produktů, které je třeba pravidelně odstranit. Mohou totiž vlasy poškozovat a způsobit zánět.
 
Opláchnutí studenou vodou vlasy rozzáří
Studená voda nemá na lesk vlasů vůbec žádný vliv. Možná vás probere, ale to je tak vše. Myjte si tedy vlasy raději vlažnou vodou, která dobře odstraní zbytky šamponu. Oplachování vlasů studenou vodou má jediný účel, uzavře póry na pokožce hlavy. Pro dobrý lesk použijte kondicionér nebo stylingové přípravky. Zvýšit jej můžete také barvením vlasů hennou.

shutterstock-332770151.jpg

Foto: Shutterstock

Díky častému stříhání konečků rostou vlasy rychleji
Vlasy rostou z folikuly v pokožce hlavy, zbytek je mrtvý. Zastřihávání konečků tedy nemá na růst vlasů žádný vliv. To je dáno genetikou a zdravím vlasů a vlasové pokožky. Zastřihávání vlasů vás zbaví roztřepených konečků a vaše vlasy pak budou vypadat upravenější a zdravější.
 
Roztřepené konce lze zacelit
Roztřepené konečky nelze opravit a zacelit, jak slibují některé produkty ve svých reklamách. Podobně jako nejde opravit zlomený nehet. K roztřepení vlasu dochází, když je poškozena ochranná vnější vrstva (kutikula). Zatímco by mnoho žen rádo věřilo, že kondicionéry a séra jim pomohou, jediný způsob, jak se zbavit roztřepených konečků, je zastřižení.
 
Pokud si vytrhnete šedý vlas, na jeho místě vyrostou další dva
Vytrhnutí jednoho šedého vlasu opravdu nebude mít za následek růst dalších. Šedivění je způsobeno genetikou a stárnutím. Trhat šedé vlasy se ale nedoporučuje, protože trhání vlasů může vést k řidnutí nebo zjizvení, což by v budoucnu mohlo v tomto místě zabránit opětovnému růstu vlasů. Nejlepší je nechat matku přírodu, aby dělala, co musí, anebo váš kadeřník.

shutterstock-1685705635.jpg

Foto: Shutterstock


 
Zdroj: AARP, Function of beauty, Luxy Hair, Plní Elánu