Jiný pohled na předváděcí akce nám poslala čtenářka Pajda. Jeden čilý důchodce se balamutit nenechal, naopak - využíval tyto akce k cestování.

To je zajímavé, že takoví machři - prodejci neodhalili falešnou průkazku... Dobře jim tak. :-) Moc děkuju za příspěvek, milá Pajdo.


Sama na podobné akce nechodím. Přesněji - byla jsem asi dvakrát sama, a několikrát v rámci vzdělávání mého syna. To „vzdělávání“ byl nábor do Amway - odborně dobře udělaný, se spoustou rad a ukázek, se zapůjčením spousty literatury na téma „jak si splnit americký sen“ zdarma. Myslím si, že tyhle slátaniny by si měl - ovšem s náležitou dávkou kritiky - přečíst každý, aby viděl, jak lze lidem vymývat mozek. Publikace typu „Bohatý táta a chudý táta“ jsou sice dobře čtivé, ale tak krásně manipulativní... jako absolventka oboru Řízení firmy jsem synovi vždycky před akcí vysvětlila, co je cílem daného skupinového sezení a po ní jsme rozebrali, co lektor zdrbal a proč. Jemu se to líbilo, já si tak za nízkou cenu koupila pár produktů, na které jsem od Amway byla zvyklá z Brna. A syn tyhle techniky dodnes aktivně využívá při studiu a podnikání.

Ovšem klasické akci typu „Zájezdy s obědem“ se vyhýbám instinktivně.

Znám ale člověka, který ještě před pěti lety tyhle akce vyhledával. Byl to náš bývalý soused, důchodce, ovšem z toho typu důchodců, které by případní potomci museli umlátit lopatou, kdyby chtěli dědit. Šlachovitý stařík, který neustále něco dělal a měl po ruce vždycky dvě až tři bábinky, protože jednu by do týdne utahal jako kotě. A skoro každý druhý víkend někam jel. Vždycky dovezl fotky, občas štangli salámu, párkrát nějaký suvenýr. Byla jsem dost překvapená, jak si to z důchodu může dovolit, ale on se jenom smál a jeho tajemství jsem z něj vytáhla až těsně před tím, než jsme se stěhovali. Přiznal se mi, že jezdí na tyhle akce celkem cíleně, vždycky s nějakou tou babičkou, protože „pro páry je vyšší odměna“. Vyžádá si odměnu hned při vstupu, ukáže nabitou prkenici, spořádá oběd... a pak vytáhne průkazku, kterou si schoval ještě z dob komunismu a tvrdí, že je z Inspektorátu bezpečnosti práce a chce vidět veškeré doklady a povolení místního úřadu k pořádání prodejní akce. A zatím nikdy nepadl na prodejce, který by věděl, že nic takového neexistuje... prý zatím vždycky naložili důchodce rychle do autobusu a ujížděli s nimi domů. Kde vzal onu zmíněnou průkazku, to opravdu nevím, ale vzhledem k tomu, že celý život pracoval na drahách, tak pravá na 100 % nebyla. Vypadala ale hodně úředně.

Jestli tenhle byznys provozuje i dneska, to netuším, ale podíval se tak po celé republice i na Slovensko zadarmo. Ovšem ne každý má takový žaludek...

Pajda

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou

Téma dnešního dne je: Šmejdi aneb předváděcí akce pro seniory

  • Co si o tomto tématu myslíte?
  • Navštívila jste nějakou předváděcí akci?
  • Jak to probíhalo?
  • Koupila jste si nějaký výrobek? A fungoval vám?
  • Pokusila jste se nějaký výrobek z předváděcí akce vrátit? Jaké to bylo?
  • Slyšela jste někoho o takové akci vyprávět?
  • Máte nějaké jiné zkušenosti z předváděcích akcí?

Pište, budu se těšit. Jedna z vás získá opět dárek, tentokrát knížku L. Byrnerové: Andělské poselství naděje a ohřívač hrnku k počítači. Příspěvky posílejte do dnešních 14.30 hodin na známou adresu redakce@zena-in.cz, předmět e-mailu: ŠMEJDI.

smejd

Reklama