Český národ je plný lidí, kteří mají rádi legraci a humor. Díky tomu se u nás také daří Festivalu české filmové a televizní komedie nazvanému podle místa svého konání, Nového Města nad Metují, Novoměstský hrnec smíchu. Zahájení již 29. ročníku proběhlo minulý týden v Solidní Nejistotě v Praze. A o co že se vůbec jedná?

Festival je vlastně přehlídkou nových filmových a televizních komedií, které byly natočeny a dokončeny v období od konání posledního ročníku do začátku ročníku dalšího. Hlavním cílem festivalu je propagace původní české filmové a televizní tvorby a její přiblížení divákům všech věkových kategorií. Navíc se promítání filmů, které bude probíhat v novoměstském Kině 70, pojí se spoustou doprovodných akcí.

Historie festivalu
Festival v Novém Městě nad Metují navštěvoval už Alois Jirásek či Jan Neruda. První písemná zpráva o této akci pochází z roku 1501. Město má tedy v humoru dlouholetou tradici. Konec konců, proč by se všechny zajímavé akce měly konat v Praze nebo v Brně?

Kdo se uchází o cenu Hrnec smíchu?
Během 12 měsíců, které uběhly od konání posledního Hrnce smíchu, byla natočena spousta kvalitních a zábavných snímků, máme se tedy rozhodně na co těšit. Jedním z favoritů je úspěšný film Jana Svěráka Vratné lahve. Tento film zlomil rekord v návštěvnosti, když ho za 12 dní shlédlo 300 000 diváků. Hrdinou filmu je učitel Josef Tkaloun, který se rozhodl odejít do důchodu. Ovšem rozhodně nechtěl být dědečkem na lavičce v parku, který bude krmit holuby, a tak nastoupil na brigádu do výkupu lahví v malém supermarketu. I když je film náhledem do stařecké duše, rozhodně není přesycen důchodcovským sentimentem.

Další perlou mezi komediemi je film Obsluhoval jsem anglického krále. Menzelovo dílko podle Hrabalovy předlohy již získalo čtyři České lvy včetně toho za nejlepší film. Příběh o sebevědomí české smetánky začíná okouzlením bohatstvím i karnevalem života ve třicátých letech minulého století, pokračuje lámáním charakterů v období německé okupace a vrcholí nástupem komunismu.

Těšit se můžeme také na Ro(c)k podvraťáků, Bestiář, Gympl, Roming, Medvídka a Po hlavě do prdele. Česká televize, která je dlouholetým partnerem festivalu, se letošního ročníku zúčastní s premiérami filmu Kolotoč, 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem a pohádkou O kominickém učni a dceři cukráře. Program ČT bude v letošním roce nesoutěžní, nicméně technika ČT je jako každoročně připravena předvést snímky ve vynikající kvalitě.

A jak se budou filmy vybírat?
Soutěžní filmy hodnotí porota složená z řad odborníků a významných osobností z oblasti kultury a filmu - herců, scénáristů i publicistů. Účastní se například režisér Zdeněk Zelenka, herečka Jana Švandová nebo prezident asociace filmových kameramanů Josef Hanuš. Porota zhlédla a zhodnotila soutěžní komedie už před zahájením festivalu, ale výsledky budou slavnostně vyhlášeny až v jeho závěru.

O držiteli keramického Hrnce smíchu rozhodnou diváci. Během promítání budou vždy tři měřiči stopovat, jak dlouho se lidé smějí. Podle této veličiny bude určována zábavnost filmu pro diváky.

Vázu od společnosti Moser si zase odnese dáma, která se nejvíce zasloužila o českou komedii. Vybere ji prezident festivalu. V minulém roce tuto cenu obdržela Jiřina Jirásková.

Doprovodný program
První festivalový den zahájí zábavné odpoledne v areálu Sportovního klubu prezident festivalu Pavel Zedníček. Vrtulníkem dosedne na plochu stadionu Petr Muk. Kromě jeho koncertu diváky čeká i vystoupení Magdy Malé a skupiny Xanadu a představení recesistického sdružení Direkt, s. m. o. Na novoměstském zámku se 22. 9. uskuteční vernisáž výstavy fotografií Sáry Saudkové. Den před koncem festivalu a konečným verdiktem poroty, tedy 28. 9., se na náměstí v Novém Městě nad Metují uskuteční koncert YO YO Bandu a módní přehlídka návrhářky Heleny Bedrnové. Závěr festivalu bude patřit tenisovému turnaji osobností Veselý tenista 2007, který proběhne za účasti Jiřího Nováka, finalisty z Wimbledonu 2001 a US Open 2002 (čtyřhra). Rakety se chopí také Pavel Zedníček, Jiří Krampol, Pavel Nový, David Suchařípa, Filip Renč, Mirek Paleček, Milan Drobný či Antonín Panenka. Máme se tedy na co těšit!

Jste z Nového Města nad Metují a půjdete se do Kina 70 podívat na soutěžní filmy? Nebo vás to zajímá natolik, že byste byla ochotná si tam zajet? Viděla jste nějaký film, který soutěží, a jak se vám líbil? Máte vůbec ráda české komedie?

Reklama