To vše je možné díky grantu od nadace The Coca-Cola Foundation, která na revitalizaci areálu přispěla částkou více než 70 000 USD (asi 1,7 miliónu Kč). „Ochrana životního prostředí a podpora ochrany vod patří mezi naše hlavní priority v oblasti udržitelného rozvoje. Revitalizace mokřadu v pražských Kyjích je hmatatelným příkladem toho, jak ruku v ruce s neziskovou organizací Beleco a díky podpoře Nadace The Coca-Cola Foundation lokálně přispíváme k ochraně životního prostředí kolem nás,“ říká Veronika Němcová, vedoucí oddělení Public Affairs, Communications and Sustainability ze společnosti The Coca Cola Company pro ČR a SR.

mok.jpg

V současné době je dešťová voda ze střech a okolí areálu odváděna do suchého poldru o rozloze zhruba 300 m2. Když se poldr naplní, gravitační klapka vypouští vodu řízeným odtokem do mokřadu s výbornými absorpčními podmínkami. Voda se tak ekologicky vrací zpět do přírody a zároveň přispívá k ochlazování okolí v teplých letních měsících. „Základní koncept mokřadu spočívající ve vsakování dešťové a odpadní vody v zastavěných oblastech v souvislosti s adaptací na změnu klimatu je patrný v řadě měst ve vyspělé Evropě. Namísto rychlého odvádění vody do kanalizace se voda vrací do koloběhu přirozenou cestou, což je pro místní prostředí mnohem přínosnější,“ vysvětluje Jana Moravcová, ekoložka a ředitelka environmentální organizace Beleco.

Mokřad do městské přírody přirozeně vrací asi 12,5 milionu litrů vody ročně. Příznivý vliv mokřadu mohli pozorovat i obyvatelé v okolí na svých zahradách a studnách. „Díky grantu nadace The Coca-Cola Foundation bude projekt mokřadu zahrnovat také vzdělávací prvky. Ty lidem přiblíží, jak v lokalitě funguje koloběh vody, jací živočichové a rostliny zde žijí a jak celá lokalita prospívá svému okolí. Dává mi velký smysl ukázat například studentům, že i uprostřed města můžeme mít kousek divoké přírody,“ dodává Jana Moravcová.

Existenci mokřadu v Kyjích a jeho plánované úpravy a vylepšení vítá i starosta Prahy 14 Jiří Zajac. „Aby se město mohlo dále úspěšně rozvíjet a aby se v něm lidem dobře žilo, potřebuje místa, která si zachovají svůj přírodní charakter. Mokřad v Kyjích je o to cennější, že šetrně pracuje s vodou, která je zejména v létě stále vzácnějším zdrojem. Druhá etapa projektu nyní ještě zvýší přínos tohoto unikátního řešení pro každého z téměř 50 000 obyvatel naší městské části.“
62a056aca9b9bobrazek.jpg