Při pohledu na sociální sítě je dnešní trend krásy jasný. Plné rty, drobný nos, dokonalé husté obočí, oči ve tvaru mandle a dokonalá pleť. V odrazu zrcadla však vidí Jana obličej, který parametrům neodpovídá a připadá si na svůj problém sama. Oddělit realitu od nadsazené reality sociálních sítí totiž většina aktivních uživatelů už nedokáže. Při focení selfie se Jana snaží mimikou různě modifikovat své rysy, ale s výsledkem stejně není spokojená. Naštěstí má staženou aplikaci Facetune 2, kde z výraznějšího nosu pár tahy vytvoří malý knoflíček, funkcí „smooth“ vyhladí pleť, přifoukne horní ret a na závěr přidá trochu roztomilých pih. Fotografie vypadá pro neználky moderních technologií poměrně přirozeně, jejím 2500 sledujících je to jedno. Chtějí krmi pro oči, dokonalou bytost, ze které se stane další artefakt do sbírky kopií.

Mohlo by vás zajímat: Když porno točí feministka aneb jak Erika Lust změnila svět erotiky

Druhý den Jana už musí do školy, ale svým fanouškům slíbila video ve stories, ve kterém odpoví na otázky o svém vzhledu. Automaticky vybírá instagramový filtr, pro dnešek vyhrává ten s názvem „natural beauty“. Hned první otázka je mířená na vzhled: „Máš nějaké plastické operace?“Plastické operace nemám,“ odpovídá tónem influencerů Jana pod maskou, na které si dal práci zkušený grafik. Chystá se natočit další část. Prochází kolem výlohy, kde zahlédne svůj odraz. Tělem ji projede pocit beznaděje, zklamání, jež se brzy změní v úzkost. Celou přednášku hledá na YouTube videa, jak probíhá operace nosu, chce totiž vypadat tak, jako se sama sebe vidí, když o sobě přemýšlí. Přesně tak, jak ji upraví filtr.


Foto: Shutterstock

Janou se může stát každý

V roce 2020 náš čas strávený u obrazovek chytrých telefonů rapidně vzrostl. Dříve jsme cestovaly, chodily na večírky, koncerty. Život ale momentálně dosáhl virtuálního vrcholu. Online navštěvujeme svatby, oslavujeme narozeniny, povídáme si s přáteli, s lékaři a sledujeme tréninkové kurzy fintess instruktorů. Svět najednou vypadá jako vystřižený z prvních řad dystopického seriálu Black Mirror. Situace se nyní týká i starších generací, které na sociálních sítích nevyrostli nebo alespoň nedospívali. To znamená, že více než kdy jindy zíráme na svoje tváře, které nevyhnutelně i hodnotíme. Pravděpodobně tedy máte v okolí někoho, jehož sebevědomí v důsledku vyplešováků na sociálních sítích a plastických proměn různých influencerek trpí. Mohou to být vaše dcery, vnučky, ale i vy sama.

Mohlo by vás zajímat: Zahoďte zrcadlo a nasaďte rukavice: Závislost na mačkání pupínku často způsobuje psychická nemoc


Zdroj: Shutterstock a redakce

Už v roce 2018 museli dát psychologové a plastičtí chirurgové hlavy dohromady, aby probrali zvyšující se trend. Do ordinací často přichází dívky a ženy, které chtějí upravit svůj obličej a jako předlohu s sebou nesou selfie s filtrem. Fenomén dosáhl v USA a posléze i v Evropě takového rozměru, že bylo nutné stanovit pro takové pacientky diagnózu. „Mezi používáním sociálních médií a psychickými problémy existuje souvislost,“ říká profesorka psychologie na univerzitě v Kalifornii Peace Amandi, která se sama na studii podílela. „Instagram a TikTok jsou spojovány s úzkostí, depresemi, ale také s tím, že úzkost pramení z nespokojenosti s fyzickým vzhledem. Předpokládáme, že v roce 2020 tyto zjištěné stavy nejen přetrvávají, ale také vzrůstají,“ doplňuje.


Profesorka má pravdu. Společnost Lightrick vlastnící aplikaci Facetune uvedla, že už na začátku pandemie vzrostlo používání jejích aplikací o 20 procent. Ostatní uživatelé Instagramu a TikToku, kteří nechtějí platit necelé čtyři dolary za aplikaci, používají nesčetné množství filtrů, které dramaticky mění obličej. „Zpočátku se takové aplikace zdají být neškodné, ale i mírné úpravy obličeje a těla mohou končit obsedantně kompulzivní poruchou. Tyto změny vás odvedou od reality. Nikdo v reálném životě nemá perfektní zářivou pleť bez pórů a jiných nedokonalostí,“ říká profesorka Amandi. Je jasné, že standardy krásy, které stanovuje kultura, byly vždy trochu obtížně dosažitelné. Jenže tentokrát se vzorem stává digitální objekt, který je najednou tvrdou a trvalou realitou a způsob jakým se vidíme, se masivně mění.

Pojďme odfiltrovat filtry

Z děsivého trendu se stal fenomén a mentální porucha s názvem „Instagram Face“. Pacienti v zrcadle odmítají své opravdové rysy a žádají tvář, která nikomu nepatří, aby vypadali jako každý na sociálních sítích i bez použití filtru. Jestli někoho nebo přímo sebe jen trochu v popisu poznáváte, měly byste s filtry a editory skoncovat. Pracujte na svém sebevědomí a uvědomte si, že to, jak vypadáte v zrcadle, nebo na fotografii není důležité. Důležité je uvědomit si, že nikdo, ale opravdu nikdo nevypadá ve skutečnosti bez zásahů plastických chirurgů tak jako některé influncerky na Instagramu. Nejzářnějším příkladem je třeba Kylie Jenner. Ta i přes plastiky stejně používá filtry, protože ani po dramatických úpravách svého těla není stále spokojená a motá se v kruhu. A právě takových Kylie Jenner je Instagram plný a své řady kopií nezastavitelně rozšiřuje. Místo dokonalých osob však vzniká armáda psychicky nemocných, nešťastných voskových figurín.

Reklama