shutterstock-1936575991.jpg
Foto: Shutterstock

Větrací otvory

Na toaletě a v koupelně má většina bytů větrací otvory. Někdy se může stát, že začnou špatně fungovat a nevětrají tak dobře, jako dřív. Může to být tím, že se na nich nahromadil prach a nečistoty, což brání protlačování vzduchu. Nezapomínejte tedy větrací otvory čas od času vyčistit. Pokud se do toho chcete pustit se vší parádou, doporučujeme odšroubovat kryty a důkladně umýt. Nezapomeňte také vyměnit špinavý filtr za čistý.

Vypínače na světlo

Vypínač světla je místo, kterého se dotýkáme několikrát denně. Ulpívá na něm pak špína, kožní maz a mnoho bakterií. Jde také ale o místo, na které často mnoho lidí zapomíná, když uklízí. Každých pár dní byste ho neměli zapomínat otřít. Skvělé jsou desinfekční čisticí ubrousky.

shutterstock-1725764104.jpg
Foto: Shutterstock

Kliky u dveří

Stejně jako světelné spínače jsou i kliky u dveří něčím, co používáme každý den, ale často je opomíjíme při úklidu. Přitom je jejich čištění velmi snadné. Stačí je otřít vlhčeným desinfekčním ubrouskem nebo hadříkem namočeným ve vodě s čisticím prostředkem.

Vnitřek skříně

Určitě pravidelně organizujete oblečení ve skříni a uklízíte ji. Možná ale zapomínáte vnitřek skříně čistit. Když uklízíte, měli byste ve skříni alespoň vysát nebo utřít „podlahy“, otřít lištu a horní část ramínek. Čas od času je ale tak důležité utřít prach ve všech fochách, nejlépe vlhkým hadříkem nebo desinfekčním ubrouskem, a vyčistit organizéry a šuplíky.

shutterstock-2250903057.jpg
Foto: Shutterstock

Digestoře

I když si dáváte záležet na úklidu kuchyně, je možné, že zapomínáte na jedno důležité místo – digestoř. Na jejím povrchu ulpívá mnoho nečistot a mastnoty. A kdykoliv vaříte, špína se dále vrství. Otírejte pravidelně vnější část digestoře mikrovláknovou utěrkou nebo papírovými utěrkami se směsí octa a vody. Dále nezapomínejte občas vyčistit filtr.

Pračky a sušičky

Pokud vytáhnete z pračky nepříliš čisté tričko, které nevypadá tak dokonale vyprané, jak jste si představovali, možná je to tím, že není čistá ani vaše pračka. Je to proto, že přebytečný prací prostředek, změkčovadla a prostředky na odstraňování skvrn mohou vytvářet nánosy. K vyčištění praček můžete použít čisticí tablety nebo ocet. Stačí vložit do bubnu a spustit normální cyklus s horkou vodou. Zanést se může i sušička. Proto pravidelně kontrolujte její vnitřek a čas od času ho otřete například směsí vody a octa. Samozřejmostí je pak po každém dušení vyčistit lapač vláken. Nahromaděné žmolky mohou snižovat výkon přístroje.

shutterstock-2207041041.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroje: HouseDigest, Homes To Love, Today