Z lékařského hlediska v šestinedělí dochází v těle novopečené maminky k mnoha velkým změnám. A to jak změnám duševním, tak fyzickým.
Při odchodu placenty po porodu zůstává ranka, která se hojí. Bývá to provázeno výtokem tzv. očistek. Ke konci šestinedělí se děloha vrací do normální velikosti a tyto výtoky mizí. Děloha logicky prodělává největší změny. Zmenšuje se a děložní hrdlo se postupně uzavírá a mění svůj tvar. Pokud matka kojí, může při kojení pociťovat bolesti v podbřišku. Kojení prospívá rychejšímu stažení dělohy. Také pánevní dno je při těhotenství namáháno a trvá týdny, než se vrátí zpět do původního stavu. Pevnost a elastičnost však ne vždy dosahuje stavu před otěhotněním. Vhodnými cviky hned po šestinedělí (samozřejmě po konzultaci s lékařem) můžete návratu napomoci. Vaječníky zůstávají v době kojení v relativním klidu. Folikuly nezrají, takže se neuvolňují vajíčka a trvá tzv. stav bez menstruačního krvácení. Je to však individuální, u některých žen se menstruace objeví i v průběhu kojení. Není radno spoléhat na antikoncepční efekt v období kojení.
Na břiše, stehnech a prsech někdy zůstávají jizévky po popraskané kůži – strije. Časem ztrácejí růžovou barvu a zblednou. V období po porodu ženám často padají vlasy díky hormonálním změnám v těle. Druhý až třetí den začíná produkce mateřského mléka v prsních žlázách. Prsy a bradavky by se měly několikrát za den mýt. Pokud má matka poraněné bradavky, může si je ošetřit speciálním krémem. Často se mohou vyskytovat problémy s tvorbou mléka v podobě zanětu v prsu.
Po ukončení šestinedělí by se měla každá žena dostavit na kontrolní prohlídku ke svému gynekologovi.

Psychika šestinedělek je velice křehká. Tělo se vyrovnává s hormonálními změnani a matka vše pociťuje na vlastní kůži. Tak dochází ke střídání nálad, pocitům opuštění, náhlým návalům citu a plačtivosti. Ženy po porodu často nesplňují představy „šťastné matky“ , mají pocit, že nic nestíhají, jsou unavené a nevyspalé. Pokud mají problém s kojením, trápí se tím, jestli dítě dost vypije nebo jestli mají dost mléka. Jsou to ale normální stavy a mnohdy stačí pomoc a pochopení blízkých.